Merhaba

– Tahmini okuma süresi 3 – 4 dakika.

– Müzik önerisi:

Open in Spotify

Merhaba ve Hoşgeldiniz,

Öncelikle kısa bir açıklama yapmam gerekli. Bu tanışma sayfamız. Bu içeriğe çok yakın bir yazıyı, hatta bazen aynısını bir süre hakkımda sayfamda da bulacaksınız. Zamanla hayatımdaki durumlar değişeceğinden hakkımda sayfamda değişiklikler olacak ama bu sayfamdaki içerik değişmeyecek çünkü bunlar da hayatımdan birer dilim.

Hayatım büyük bir değişikliğin eşiğinde. Birçok insan kaderini şekillendirme yetisine sahip değil. Hayatta bazı anlar vardır ki devam edebilmek için durmalı ve derin bir nefes almalısın. Özellikle de dilini bile bilmediğin bambaşka bir ülkeye taşınmak (neyse ki sevdiceğimle birlikte♥), tam zamanlı işinden ayrılmak ve hatta evlenmek gibi durumlar olduğunda… Görüldüğü gibi bunlar üzerinde düşünülecek ve çok şanslı hissedilecek kadar büyük olaylar.

İsmim Hande, Eva da nereden çıktı diyor olabilirsiniz. Durun durun, açıklayacağım zaten. Türkler arasında yaygın olması dolayısıyla Türk arkadaşlarımdan, iş çevremden yana hiç problem yaşamadım, adımı da anlamını da çok seviyorum; gülme gülüş güldüren. Fakat yabancı arkadaşlarım tarafından telaffuzu pek kolay değil. Hani fransızca yazıldığı gibi okunmuyor bunu biliyoruz. Benim Handem ise fransızca konusunda tam talihsiz. Şimdi ufak bir dilbilgisi girişi yapacağım. Fransızcada H harfi kelime başlangıcında ise “sessiz H” oluyor. E harfi kelime sonunda ve şapkasız ise hiç okunmuyor (H’nin yine adı var: sessiz H, E’nin esamesi okunmuyor diyeceğim) bu açıdan değerlendirip ismim fransızca okunduğunda ağızdan “And” sesi çıkıyor. E’nin okunmasını bir ufak rötuşla sağlayabiliyorum amakelime başlarındaki H hiçbir zaman sesli olmamış ve olmayacak da. Peki sondaki E ile Andé olsa ne olacak, Tekirdağlı arkadaşlarıma selam olsun Fransızlarla ortak yanınız varmış ve ben bunu yıllar sonra keşfettim. Başka bir yoldan denesek türkçede karşılığı yok ancak ingilizcedeki the Hande: L’Hande – bu da “Lande” olarak okunuyor – ama nihayetinde yine Hande olamıyorum. Bu garip his düğünde gelen tebrik kartlarımızda ismimin Andé olarak yazılmış olduğunu görmemle, yapılmış olan pek tatlı girişim için tebessüme dönüşüverdi. Hal böyle olunca sevdiğim ve anlaşılması uluslararası kolay olacak bir isim seçtim bloguma, Eva 🙂

Antakya’da doğdum ve büyüdüm, 10 yılı aşkın bir zamandır da İstanbul’da yaşıyorum. Ve çok kısa bir süre sonra Grasse’da bir expat (benimki mutlulukla devam eden bir süreç. Mülteci, göçmen, gurbetçi gibi tanımlamalar hiç olumlu hissettirmediği için “expat”ı kullanmayı tercih ettim kusura bakmayın lütfen buraya uygun bir kelime varsa mutlulukla yer verebilirim) olarak yaşamaya başlayacağım. Hayatımda biriktirdiğim ve bu büyük değişikliklerle birlikte biriktirmeye devam edeceğim keşiflerimi ve tecrübelerimi paylaşma zamanının geldiğini görüyorum. Yıllardır kağıt kalem kullanarak tuttuğum notlarıma devam edeceğim o ayrı. Biriken onca defteri muhafaza etmek yeterince zordu fakat taşımak nasıl olacak bilmiyorum. Zamanla da kendimi blog tutma konusunda geliştireceğim umarım.
Basitçe mutluluğun peşinden koşanlardanım.

Aklınıza gelen ve paylaşmak istediğiniz her türlü konuda veya sadece merhaba demek için bana hello@evatheblog.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Looking for Something?