Birikim Planı

Birikim Planı

Yeni yıla girerken hepimizin hayalleri planları yeni bir sayfa açılışında olduğu gibi yeniden düzenleniyor, hatırlanıyor ve tabii ki listeye yenileri ekleniyor. Para biriktirme konusunda giriş yapmakla yılı açıyorum, bir plan örneği ile kendi birikim planınızı nasıl yaparsınız bunu anlatacağım.

Merhaba,

– Tahmini okuma süresi 10 dakikadır.

– Yazıya başlamadan yazıyı okurken hafiften arkada çalsın diyenleriniz için:

Open in Spotify

*Giriş görseli Fabian Blank fotoğrafı, Unsplash’dan alınmıştır.

Bazen masraflar çok geliyor dilediğimiz her ne ise gerçekleştiremeyeceğimizi düşünerek hayalimizi askıya almak zorunda hissediyoruz. Bir de para biriktiremeyenlerimiz var ki “ya ben bir türlü para biriktiremiyorum, param cebimi ısırıyor, anlamıyorum nereye harcıyorum bu kadar nereye gidiyor…” hayıflanmalarını sıklıkla kendilerinden işitiyoruz.

Yeni yıl geldi ve yine bir başlangıç yapma fırsatı varmış gibi hissettiriyor. Halbuki bu yeni başlangıç fırsatı her an elimizde mayıs ayının ortasında da yeni kararlar almak ve hayata geçirmek gayet olağan. Periyodumuz madem bir yıl o halde niyet ettiğiniz günü yılın başlangıcı seçebilirsiniz. Yani bu yazıyı okuduğunuz tarih her ne zamansa önemli olan niyet ve başlangıç adımını atma cesaretidir.

Bu yazıda birikim yapmak için basit bir plan sunacağım. Ve bu planı kendi hayal bütçenize göre arttırıp azaltabilir, birikim periyodunda veya miktarında dilediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. Önemli olan her işte olduğu gibi emek vermek ve hedefe adım adım ama sürekli ilerlemek. Plan sonrasında sürekliliği sağlamak için arada kendimizi nasıl motive ederiz sorusunun da benden taraf cevaplarını vereceğim. Belki sizin de kendi motivasyon yöntemleriniz vardır onu da yorumlar veya her hangi bir iletişim kanalından benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Başlamadan belirtmek istiyorum benim için geçen senelerde işe yaradı hatta birikim sonunda telefonumu bile yenilemişliğim var.

 

1 Periyod ve Hedef Belirleme
Sunduğum plan bir yılı kapsıyor ve ilk haftadan son haftaya kadar 52 adımda periyodik olarak devam ediyor. Ben, kendim için 1000 para birimlik bir bütçe belirledim. Fransa’da olduğumdan euro olacak. Bunu gelirinize göre tl, dolar, yen… kazancınız ne ise öyle düşünebilirsiniz. Hayalinize göre (elbette kazancınıza bağlı ama) ayakları yere basan bir bütçe hedeflemeniz motivasyonu bozmamanın ilk kuralı. Yapabileceğinizin biraz üzerinde bir miktar seçmek de güzel bir karar olabilir. Ulaşılamamış bile olsa bir kaç haftada toparlayabileceğiniz bir sonuç alırsanız – 1000 deyip 970 birim birikim yapmış olmak ek bir veya iki hafta ile ana hedefe ulaşabileceğinizi gösterir – bu da çok yerinde bir başarı hissi verir insana. Ancak ayıramayacağınız kadar yüksek hedef belirlemek hem sizi sıkıştırır hem de bu işi bir külfet haline getirir. Daha sona yaklaşamadan niyetinizden vazgeçme isteği doğar ve büyük olasılıkla bu moral kaybıyla başladığınız işi bitirmeden bırakırsınız. İşte bu sebepleri düşünerek bütçeniz için son kararınızı verebilirsiniz. Farklı para birimlerinden getirisi olanlar da, eğer dönüşüm yapmıyorlarsa, belirledikleri hedef bütçeyi dengeleyerek, biraz ondan biraz bundan biriktirebilirler.

 

2 Dozaj Ayarı
Düzenli/düzensiz ne varsa getirinizden öncelikle ve tamamen siz haberdarsınız. Benim planımda adım adım artan miktar yıl ortasından sonra yeniden düşerek devam ediyor. Bu da kışa denk gelen haftalarda daha az ancak tam tersi yaza denk gelen haftalarda daha fazla para ayırmanız gerektiği anlamına geliyor. Genel olan düzende yaza oranla kışın daha uzun saatlerle çalışma dolayısıyla gün ışığından daha az yararlanma, daha az gezme ve daha az para harcama gibi faktörlerle uyumsuzluk gösteriyor olabilir. Bunun dışında birleştireceğiniz bayram tatilleri olabilir. Mesela bu yıl Türkiye için nisan, mayıs, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarında denk gelen resmi tatiller dolayısıyla 3-4 günlüğüne bir yerlere gidip ek para harcayabileceğinizi planınıza katabilir, buna göre denk gelen hafta hedeflerinizi küçültebilir ve sakin haftalarda artış yapabilirsiniz. Yabancı bir ülkede yaşıyorsanız ve ilgili dilde nasıl arayacağınızı henüz öğrenmediyseniz; diyelim ki Çin için “public days 2018 in China” aramasıyla bulunduğunuz ülkenin tatillerini kontrol edebilirsiniz. Ben Fransa’da olduğumdan “jours fériés 2018” olarak yaptım aramamı. Önceden almış olduğunuz uçak biletlerinizi de hesaba katmayı unutmayın sakın!

Kendi planınızı yaparken yıl sonuna doğru artan bir plan da yapabilirsiniz 2, 4, 6, 8… 104. Yine kazancınıza göre değişecek ama orta hal düşündüğümüzde bence 40 birim üzeri bir hafta için fazla ama illa ki artan azalan bir plan istiyorsanız başta yüksek olup gittikçe azalan bir plan daha takip edilebilir ve hafiflediği için çok daha sevimli olacaktır. Her hafta biten haftaya bir tik atın demeyeceğim, belki ilerlemenizi gösterip motive ediyor gibi görülebilir ama bir sonraki adımda daha detaylı bahsedeceğim gibi birikime odaklanmanızı sağlar bu da istediğimiz bir durum değil.

 

3 Elde Var Ama Yok
Plana bağlı olarak 10 hafta içinde, ufak bile olsa kendinize hediye alacak kadar bir miktar birikecek. Ancak kendinizi öyle bir şartlamalısınız ki o para yokmuş gibi hayatınız devam etmeli. Bu konuda alacağınız tek görev biriken miktara odaklanmamak! Elbette sağlık problemleri gibi durumlarda da unutun demiyorum. Ama televizyonu yenilemek istiyordum, şu kitapları çok beğendim, telefonumu tamire vermem gerekli, yeğenim bu eteği çok beğenir gibi hallerde şunu da katayım, nasılsa var biraz dememelisiniz. Birikiminizi bir kenarda bırakıp hayatınıza devam etmeniz yeterli.

 

4 Aksaklıklar ve Önlemler
Hayatın inişli çıkışlı olması ile bizleri etkilediği günler de oluyor elbette. Ve bir şekilde birikim yapmaya çalışırken belirlediğiniz hedef küçük veya büyük o hafta tamamlanamayabiliyor. Böyle durumlarda kendinizi zorlamamalısınız. Ancak ilk yakaladığınız fırsatta eksiği kapatmak üzere harcamalarınızı daha dikkatli yapmalısınız. Bunun zor olabileceğini biliyorum ancak ben, elimde fazla varsa 5 birim daha eklerim mesela, para konusunda kirli çıkı olduğumdan bu benim için pek zorlayıcı olmuyor. Veya önceki haftanın eksiğini kapatmaya ihtiyacınız var, diyelim ki dışarıda yemek yiyeceksiniz, içeceğiniz kolayı, meyve suyunu o öğün almayın. İçecekten vazgeçmek içinizden gelmiyor mu? Haftalık ayırdığınız en yüksek paranın 40 birim olduğunu düşünürsek 5 birimini yerine koydunuz bile. Bu haliyle içinizden gelecektir. Yine de yapamıyorsanız çok da takılmamalısınız.
En güzel önlem ise yıllık planlamanızı kendi yıl ve bütçenize göre yapmanız olacaktır. Giderler, gelirler, ikramiyeler, tatiller vb. Bu durumda sizi zorlayacak zamanları daha düşük dozda ayarlayıp baştan tedbirinizi almış olacaksınız.

 

5 Mutlu Son
Mutlu olmak için başka bahanelerimiz de oluyor pek tabii. Bu da onlardan birisi. 1 yıl çok uzun gelmeyebilir kiminize. Benim için bu gün itibariyle 360 gün sonrasını beklemek yeterince uzun hissettiriyor. Bu kapsamlı plana başlamak ve adım adım (tökezlemelerine rağmen) ilerletmek bir kere başlı başına bir haz. Yıl sonunda düşündüğünüz miktarı toplamaktan daha önemli olan etken ise kendinize atadığınız bu uzun soluklu görevi tamamlamış olmak. Kim bilir belki yıl sonunda bu durum hoşunuza gider de bu ufak birikimi bir sonraki bütçenizin başlangıç miktarı olarak kullanırsınız. Kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Christine Roy fotoğrafı, Unsplash’dan alınmıştır.

Bir iki tane de ek tavsiyede bulunmak istiyorum.
Türkiye’de bazı bankaların vadesiz hesapları, herhangi bir işlem yapmadan, sadece orada bir miktar para bulundurmanızla bile günlük olarak hesabınıza para getirisinde bulunuyor, yanlış anlaşılmasın mini minnacık miktarlar geliyor 0,01 kuruş gibi. Başlayacağınız birikimi bunun gibi bir yerde de tutabilirsiniz hem para elinizin altında olmaz hem de yıl sonuna kadar ek bir kaç lira veya fazlası da hesabınıza eklenmiş olur. (Banka ismi için bana dönüş yaparsanız özelden iletebilirim, şu an reklamdı hakkıydı gibi durumlar var mı yok mu öğrenmek için zaman harcamak anlamlı gelmedi de.)

Bir de internet üzerinden alış-veriş oldukça yaygınlaştığından bir yol daha var. Sistem şu şekilde: sitenin belli oranlarda anlaştığı markalar var. Site üzerinden o markanın sayfasına gidip zaten alacağınız ürünü o site referansıyla alıyorsunuz. Sonrasında işleminiz kontrolden geçerek anlaşılmış olan %3-6 artık ne ise oran veya miktar, sitedeki hesabınıza aktarılıyor ve alt limite ulaştığınızda sizin belirtmiş olduğunuz banka hesabına ilgili miktarı aktarabiliyorsunuz. Alt limit deyince yüksek gelmesin, zaten sürekli alış-veriş yapıyorsanız azar azar bir süre sonra birikiyor. Baştan bilmelisiniz ki çok yüksek dönüş beklemek hiç mantıklı olmaz, bu yolla sadece yaptığınız alış verişi daha uygun fiyata yapmış oluyorsunuz. Buna da yıllık birikim planınız açısından şöyle bakabilirsiniz. 100tl olan ürünü 95tlye edinip geri aldığınız 5tlye dokunmadan birikim planınıza ekleyerek yıl sonunda hedefinize daha kolay ulaşabilir ya da hedefinizin üstünde döneminizi kapatabilirsiniz. Burada da isim vermeyeyim, isteyenler özelden yazarsanız referans iletirim.

Geldim yazımın sonuna, öncelikle buraya kadar sabredip okumuş olduğunuz için teşekkür ederim. Görüyorum ki biraz uzun olmuş. Ancak deneyimleri aktarabilmek için detaylı olarak yazılmazsa olmaz bir konuydu.

Hayalleriniz varsa veya plana başlarsanız, uygularsanız, hedeflerinize ulaşırsanız, ulaşamazsanız, yarı yolda kalır da yola devam etmek için dopinge ihtiyaç duyarsanız, ulaştıktan sonra hedefleri gerçekleştirirseniz veya kaldığınız yerden devam ederseniz bana da yazmayı ihmal etmeyin lütfen. Merak ve heyecanla bekliyorum.

Hepinize çok güzel bir yıl diliyorum,
Sevgiler,

Comments

 1. Tevfik
  27 Ocak 2018 / 04:42

  Yazı çok güzel olmuş

  • Eva
   27 Ocak 2018 / 10:32

   Teşekkür ederim. Faydalı olması dileğiyle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Looking for Something?