Ana sayfa » Vize Yoluyla Fransa » Evlilik Yoluyla Fransa

Evlilik Yoluyla Fransa

– Tahmini okuma süresi 14 dakikadır.

– Yazıya başlamadan yazıyı okurken hafiften arkada çalsın diyenleriniz için, tabii ki akla direkt Fransa’yı getiren:

Open in Spotify

Bazen çıkacağımız yolda neyi nasıl yapacağımızı bilemeyebiliriz. Çok bilinmeyenli tek bir denklem bile olsa karşımızda, o çok bilinmeyenle hiç bir yere varamayacakmışız gibi gelir. Oysa milyonlarca insanın arasında hiç de yalnız değilizdir, sadece tecrübelerini paylaşacak birilerine ihtiyacımız vardır. Neyse ki benim neslimin interneti kullanma oranı çok yüksek benden sonrakiler zaten bolca teşekkür alıyorlar. Mutluluğu, derdi tasayı, çözümü her şeyi paylaşıyorlar bir şekilde birileri bu yoldan mutlaka geçmiş olmalı. Dedim ve Fransa aile birleşim işlerini millet kesin yazmıştır diye derinlemesine araştırmalar yaptım. Fakat bulabildiğim 3-4 tane yaşanmış hikaye dışında her yerde soru işaretleri ile dolu yüzlerce mesajla karşılaştım. Bir de zamanla prosedürlerde çokça değişiklik olduğunu, mesela 2009 yılındaki dil seviyesi ölçme, konsoloslukta görüşme vb. işlerin tamamen farklı yürütüldüğünü yaşayarak tecrübe etmiş oldum. Ve sonradan bu konuyu mutlaka yazmam gerektiğini net bir şekilde anladım. Bu yazı Fransa’ya aile birleşimi ile gelmeyi planlayanlarınız için olacak. Yalnız süreç uzun olduğundan yazı da uzun oldu. Bu sebeple Fransa’dan önce ve sonra olmak üzere iki bölümde sizlere anlatıyorum. Bu bölüm Fransız eşi durumundan uzun dönemli vizeye başvuru sürecimle geçiyor. Taze taze anlatıyorum, üzerinden yıllar geçtiyse de dilerim paylaşan başka birilerini bulursunuz.

Fransa ile ilgili bütün yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Evlenmeden Önce

Evlilik sonrası Fransa Aile Birleşim vizesine başvuru yapacağımızdan Fransa için yabancı uyruklu biri ile evlenme şartlarına baktık. Fransa devleti çiftlerin her ikisinin de evli olmadığını kanıtlamasını istiyor. Bunun için bazı belgeler doldurup kayıtlı olduğunuz ile bakan Fransa temsilciliğine teslim ediyorsunuz. Başvurunuz sonucu alacağınız belgenin ismi Certificat de Capacité à Mariage (CCAM), Türkçesi ile Evlenme Ehliyeti, bu belge sizin evlenmenizde Fransa açısından bir sakınca olmadığını gösteriyor ve konsolosluğun deyişiyle daha sonra problem yaşamamak adına nikah tarihinizden önce bu belgeyi almış olmanız önemli. Nikahı Fransa’da kıyacak olsaydık da aynı belgeyi almamız gerekliydi. Bu arada Ankara ve İstanbul’da başvurunuzu yapabileceğiniz iki yer var, bu adresten Ankara veya İstanbul üzerine farenizi getirdiğinizde hangi illere baktıklarını ayrı ayrı görebilirsiniz. CCAM belgesinin çıkışı için 6-8 haftalık bir bekleme süresi olduğu belirtilmişti, aynen 8 hafta sonunda belgemiz çıktı. Bu sebeple nikah tarihinizi de önceden almanız gerekebileceğinden bu süreyi düşünerek başvurunuzu tamamlamış olmanız faydalı olacaktır. CCAM belgeleri için bu adreste bulunan evraka, çifte vatandaşlığı olanlar için ayrıca şöyle bir CCAM bilgilendirme sayfası da mevcut, bütün evlenme prosedürü için ise bu adrese göz atabilirsiniz.

Bu kısım T.C.’de evlenecekler için: Biz nikahımızı özel sebeplerimizden ötürü Türkiye’de yapmaya karar verip nasıl başvuru yapacağımıza baktık. Çiftlerden birinin nüfusa kayıtlı olduğu ilçe belediyesine başvurmanız gerekiyor. Eğer farklı bir ilçede nikahınız kıyılsın istiyorsanız yine ilk başvuruyu bağlı bulunduğunuz ilçeden yapıp oradan izin kağıdı alarak nikahınızı kıymak istediğiniz belediyeye gidiyorsunuz. Belki bahsini etmeye gerek olmayacaktır ama yine de hatırlatmakta fayda var; gitmeyi planladığınız belediye ve tarihle ilgili önceden görüşerek işlemlerinizi yapmanız işinizi sağlama alacaktır. Başvuru için gerekli belgeler internet sayfasında yer alıyordu. Eğer yazmıyorsa telefonla ulaşıp önden bilgi almaya çalışabilirsiniz. Ben Türk vatandaşıyım, eşim Fransız ve Türk vatandaşı. T.C. numarası olan biri için de devlet direkt Türk olarak işlem yapmakta. Dolayısıyla iki Türk olarak evlenmek üzere başvurumuzu yaptık. Eğer sadece yabancı uyruklu olsaydı yine ilgili belediyenin sayfasında gerekli belgelerin listesi yer alıyordu.

İstanbul’da bulunan, belge başvurularımızda hazırlamış olduğumuz belgeleri attığımız kutu. Evet kimse teslim almıyor direkt kutuya atıyorsunuz.

Nikah ve Sonraki İşlemler

Nikahımız Türkiye’de kıyıldı ve aile cüzdanımızı teslim aldık. Fransa uzun dönemli aile birleşim vizesi başvurusunu yaparken Fransız aile cüzdanı ve Acte de Mariage belgenizle başvuru yapmanız isteniyor. Bu sebeple bu belgeleri alabilmek için yine bir başvuru sürecimiz oldu. Gerekli belgelere bu adresten ulaşabilirsiniz, başta vermiş olduğum bütün evlilik sürecini içeren sayfadaki ikinci pdf dosyası oluyor aynı zamanda. Burada anlamsız bir düğüm karşımıza çıktı. Konsolosluk Formül B ve Mernis Evlenme Bildirimi belgelerini istiyor. Nikahınız kıyıldıktan sonra nikah memurunuzun ilçe nüfus müdürlüğüne belgelerinizi iletiyor. İşte bahsettiğim o iki belgeyi de nüfus müdürlüğünde evrakınız işleme alındıktan sonra talep edebiliyorsunuz. Biz talebimizi yaptık ancak nüfus müdürü hanımefendi Mernis Evlenme Bildirimi belgesinin bize bile verilemeyeceğini, bunun devlete ait olduğunu iletti, gizlilik söz konusuymuş. Konsolosluk ise ısrarla bu belgeyi almamız gerektiğini ve bunun veriliyor olduğunu söylüyordu. Bu arada bilgi alış verişi ve bir tarafın tamam demesi umuduyla bir süre anlamsız gelgitlerimiz oldu. Hatta konsolosluk çalışanları ile nüfus müdürü hanımefendiyi bile görüştürdük. Nihayetinde o kağıdı nüfusun bize vermediğine dair dilekçe yazıp başvuru belgelerimize eklememize konsolosluk peki dedi. Kanunda yer alan gizlilikle ilgili maddeyi belirteyim belki lazım olur 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 9. maddesi.

Aile cüzdanı ve evlilik belgesi(transcription) başvurusu için gerekli belge listesini çıktı alıp tik atarak ilerledik.

Biraz yorum yapmak zorundayım izninizle; Fransa ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası anlaşmalar dahilinde kıyılan nikah her iki ülkede de geçerli. Yani o ülkelerden herhangi birinde yapılmış olan bir nikahı taraf olan bütün ülkeler kabul etmek durumunda. Ek bir konu ise bu anlaşmalar çoğunlukla Fransa’dan çıkan anlaşmalar. Varsa örnek bir aile cüzdanı açıp bakın, baştan sona çift dille yazılmıştır, Türkçe ve Fransızca. Sonunda ise kısaltmaları ve diğer dillerdeki çevirilerini görürsünüz. Aile cüzdanının da düzeni aynı anlaşmalarla belirlenmektedir çünkü. Hal böyleyken neden gidip T.C. aile cüzdanımızla Fransa vizesine başvuramadığımızı hiç kimse açıklayamadı. Bu arada birkaç sene önce Belçika’ya aynı yolla giden bir arkadaşım T.C. aile cüzdanı ile vize başvurusunda bulunmuş, ne yapalım artık dedik. Canım sevgilim bunu geçtiğimiz haftaki yazımda belirtmiş olduğum bürokrasiye bağlayarak beni sakinleştirmeye çalıştı ama işte aradığınız şeyin cevabını biliyorken bambaşka yollara sevk edilince elde olmadan kızgınlık, kırgınlık yaşayabiliyorsunuz. Neyse atlattık, dilerim bekleyenler de bir an önce süreci tamamlarlar.

Başvuru belgeleri listesinde 3TL değerinde pul yapıştırılmış kendi adresinizin bulunduğu bir de zarf yazıyor. İşlemler amamlandıktan sonra alacağınız kağıdı istediğiniz adrese postalıyorlardı sanırım eskiden. Bizim her iki zarfımızı da belgelerle geri iade ettiler. Ama yeniden başvuru yapıyor olsam sadece o listede yazdğı için yine aynı zarfı hazırlayıp teslim ederdim:)

Başvurumuz sonrasında 4-6 haftalık bir bekleme süresi olduğunu iletti konsolosluk. Belgeler geldikten sonra hemen vize başvurusu yapabilecektik. Ancak bu 6 hafta 8 haftayı bulduğunda konsolosluğa sevgilimin atmış olduğu öldürücü(!) kibar e-postalara hala dönüş alamamıştık. Kendisi her ne kadar Türk kimliğine sahip olsa da tamamen Fransız kültürüyle büyümüş olduğundan, devlet dairesine yazarken o kadar kibar yazıyormuş ki kibarlıktan derdimizi anlatamıyormuşuz meğer. Adam elbette doğru yolda zaten kibarlığın dışında iletişim kurmak hiç iletişim kuramamak anlamına gelirdi, ancak ne istediğini beyan etmedikten sonra karşılığında eller boş kalıyor. Benim Fransızcam olmadığından yazı işleri tamamen sevgilimdeydi. Tabii ben sonradan anladım bütün bunları:) Peki bizim acelemiz neden? Problem, eşim Fransa’da bense Türkiye’de çalışıyor olduğumuz için bir araya gelemiyor oluşumuzdan kaynaklanıyordu. 8. hafta sonunda eh yetti yahu diyerekten konsolosluğa gittik. Üstelik konsolos beyefendinin kendisi ile sohbet edip sıkıntımızı iletme şansımız oldu. Ve bu görüşmeden sonra beklediğimiz evrakı teslim alabildik. Bir şekilde yaz, tatiller filan araya girmiş, falan filan…

CCAMyi teslim almaya bir şekilde denk getirip sevgilimle birlikte gitmiştik. Ama bu ikinci evrak için İstanbul’a gelemedi, herkesin sürekli Fansa Türkiye arası gidip gelme şansı da olmayabilir pekala. Eşim gelemediğinden kendi Fransız kimlik fotokopisinin arkasına el yazısı ile Fransa’da çalıştığı için gelemediğini, evlilik cüzdanı ve evlilik akdinin (acte de mariage) bana teslim edilmesini rica ettiğini belirten bir yazı yazdı. Ben o yazıyı da göstererek evrakı teslim aldım.

Plan plan plan, genel anlamda gideceğiniz yolun bir kısmını atlattık. Kafada canlandıysa adım adım devam ediyoruz. Görsel: Kelly Sikkema

Vize Başvurusu ve Teslimi

Vize başvurusu için VFS Global firmasına önceden telefon ederek randevu aldık. Yani bu son başvuru için konsoloslukla değil aracı firma ile devam ediyorsunuz. Evrak listesine ve ücretlere buradan ulaşabilirsiniz. Baştan beri aile birleşim vizesi olarak andım, VFS’nin sitesinde uzun dönemli vize türleri arasında aile birleşimi ve fransız vatandaşı eşi seçenekleri var. Her ikisi için de paylaşmış olduğum adresten eş durumundan ilerleniyor. Bir de pasaportunuzda Schengen bölgesine ait turist vizesi varsa eş durumundan başvuruyor olduğunuz uzun dönemli vizeye mevcut turist vizenizi iptal etmeden başvurabilirsiniz. Herhangi bir problem bulunmuyor.

Vize randevusu için belirtilen gün ve saatte gidip evrakı teslim ettim. Ücret olarak sadece 26€ servis ücreti ödedim. Turist vizesindeki gibi vize ücreti ödemiyorsunuz. Mümkünse tam para götürün eksik 1€ kaldıysa ve elinizde bulunmuyorsa TL karşılığı neyse onu alıyorlar, sırf onun için döviz bürolarından 1€ madeni para talep etmenize gerek yok, bankalar zaten hiç bulundurmuyor. Başvurumdan sonra 5 gün içinde bir hanımefendi telefonla ulaşarak gün ve saat için randevu verdi. Açıkçası diğer belgeler için haftalar boyu beklediğimizden bu kadar hızlı bir dönüş beklemiyordum.

Tarihlerden emin olamazsınız ama planlarınızı aşağı yukarı belirtilen tarihleri göz önünde bulundurarak düzenleyebilirsiniz.

Verilen bilgiler doğrultusunda İstanbul’da olduğumdan sabah erkenden Taksim Verem Savaş’a gidip röntgenimi çektirdim. Oradan da Harbiye’de bulunan Office Français de L’Immigration et de L’Intégration (OFII) (Fransa Göçmenlik Ofisine) doktor kontrolüne geçtim. Kadınlarda gebelik durumu varsa gebe olduğunuza dair doktor raporunuzla gelmeniz yeterli, röntgen çektirmiyorsunuz elbette. Doktor kontrolünden önce OFII yetkilileri kısa bir bilgilendirme yapıyor; gün içinde ne yapılacak Fransa’ya gittiğinizde neler yapmalısınız. Doktorun muayenesi nabız ölçme, akciğer dinleme ve operasyon geçirdiniz mi gibi birkaç soru ile tamamlandı. Sonrasında Fransa’da teslim etmek üzere ıslak imzalı 2 adet sağlık raporu teslim ettiler. Muayeneden önce OFII’deki görevli hanım akşama doğru VFS’den pasaportlarımızı teslim alabileceğimiz bilgisini de vermişti.

Fransa’dan bir gün batımı. Görsel: Bruno Abatti

OFII ve VFS arası mesafe oldukça yakın. Bu arada vize başvuru formunu doldururken Fransa’ya giriş yapacağınız tarih soruluyor. Bunu doldurmuş olanlara belirttikleri tarihten başlayacak şekilde vize veriliyor. Doldurmazsanız da pasaportunuzu teslim aldığınız günün tarihi verilmiş oluyor. O gün gelenlerin arasında İzmir’den birisiyle tanıştık İzmir’de de VFS var ancak Türkiye’deki tek OFII bürosu İstanbul’da olduğu için maalesef herkesi İstanbul’a çağırıp pasaportları da İstanbul VFS’den teslim ediyorlarmış. Bize söylendiği gibi aynı gün vizelerimizin basıldığı pasaportları VFS’den teslim aldık. İçinde vize başvurusunda bir kısmını benim doldurduğum OFII formu da verildi. Bu formun konsolosluk tarafından onaylanmış olduğuna dair mavi bir damga vurulmuş önemli olan o damganın unutulmamış olması. Alırken mutlaka kontrol etmemizi iletmişlerdi öğleden önce. Bu kağıt da sağlık raporu gibi önemli, Fransa’daki OFII’ye ilk gönderilecek evraklar içinde yer alıyor.

Pasaportumu teslim aldığımda her şeyin tam olduğunu görüp derin bir nefes almıştım. Haftalar süren evrak kovalamaca işi somut bir sonuçla avuçlarımdaydı. Nihayet sevgilimle yeniden ayrılmamak üzere bir arada olabilecektim. Aklıma geldi ek bir ayrıntı daha tam da vize başvuru formuna yazdığımız tarihte başlatmışlardı vizemi. Benim zaten Schengen vizem olduğu için geç veya erken olması sıkıntı yaratmadı ama yine de net şekilde bunu pasaportta görmenin nasıl bir ohh çektirdiğini tahmin edebilirsiniz. Vize başlangıç tarihi konusunda önemli olan nokta ise; bu tarihten itibaren 3 ay içinde Fransa’ya giriş yapmış olmanız. Aksi halde vizeniz geçerliliğini yitiriyor ve vizeye yeniden başvuru yapmanız gerekiyor. Amman dikkat!

Fransa demişken bu fotoğraf Drôme’dan ama Grasse yakınlarında bulunan enfes lavanta tarlaları da tam da böyle içlerinde elleri lavantalara çarpa çarpa koşası geliyor insanın. Görsel: Leonard Cotte

Yazımı sabırla sonuna kadar okumuş olduğunuz için çok teşekkür ederim. Fransız eşi durumundan uzun dönemli vize başvurusu ve alımı hakkında tecrübelerim bu şekildeydi. Bu bilgiler şu an taze ama bir süre sonra eskiyeceğini hatırlatmakta fayda var. Önümüzdeki yazıda Fransa’ya giriş yaptıktan sonra neler yaptım, nelerle karşılaştım bunları paylaşacağım. Dilerim başvurduğunuz bütün vizeleriniz uzuun dönemlerle onaylanır:)

Sevgiler,

Fransa ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, sorularınız diğer yazılarla ilgili ise alakalı konu başlığı altına bırakmanız konu hakkında çıkmazda olan diğer arkadaşlara da daha kolay ulaşacak, fikir verip yardımcı olacaktır.

Ek Türkçe okumalar için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz:

Fransız Konsolosluğunun yayınladığı : Fransa’da Yaşamaya Gelmek

Türk Bakanlığın Yayınladığı: Fransa’da Yaşayan Türk Kadınları İçin El Kitapçığı

Share:
, , ,

Bu post Türkiye'den Fransa'ya evlilik yoluyla gelişimi basamaklarıyla anlatarak aynı durumda olanlara kendi tecrübelerim hakkında fikir verebilmek adına yayındadır. Burada verilen bilgiler otoriteler tarafından uygulamadan kaldırılabilir/değiştirilebilir, güncelliğini kaybedebilir, yasaların ve dolayısıyla prosedürlerin de değişebileceğini hatırlamakta fayda var. Daima en güncel bilgiye Fransa İstanbul Başkonsolosluğu https://istanbul.consulfrance.org/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

157 Comments

 1. Mustafa
  7 Mart 2019 / 15:37

  Merhaba yazilarinizi ve yorumlari tamamina yakinini okudum keske daha once okuyabilseydim.cunku ben ve esim bu surecleri atlattik zorda olsa. bizim size bi sorumuz olacak cevap verebilirseniz seviniriz esim fransiz vatandasi vize tarihimiz mayis 3 olarak cikti daha once bilgi sahibi olsaydik tarihi planli yapardik. cunki ben esim 7. Ve 8. İnci ay araliginda turkiyede olmak.istiyor yaz tatili icin acaba ben mayis ayinda gitsem bizim fransada ki yapacagimiz ofii islerlerimiz ne kadar surer bu tarihlerde turkiyede olabilirmiyiz veya ne yapabiliriz fransaya giris cikis acisindan. Veya islemlere baslamadan giris.cikis yapma hakkim.varmi simdiden tesekkur ederiz….

  • Eva
   Yazar
   19 Mart 2019 / 10:49

   Merhaba Mustafa,
   Bence önemli olan vizenizin çıkmış olması. Her şeyden önce problemin daha fazla uzamamış olması yönünden sevindirici olduğunu düşünüyorum, moral çok önemli çünkü. Devam yazılarını da okumanı tavsiye ederim. Bağlantıyı buraya da bırakıyorum. Hazırlık aşamasında kullanabileceğin fikirler bulacağına eminim. Bunlardan biri vize başlangıç tarihin itibariyle 3 ay içinde Fransa’ya girmiş ve işlemleri başlatmış olmak. Durumunuzu bilemiyorum ancak sonradan sıkışmamak ve başka sıkıntılar yaşamamak için bu yıla mahsus yaz tatilini belki biraz kısa tutabilirsin. Fransa’ya geldikten sonra OFII başvurusu, davet bekleme, OFII randevusuna gidiş gibi yapman gereken işlemler olacak ve bunlar da tıpkı Türkiye’de vize çıkışını beklediğin gibi belirsiz süreli işlemler.
   Bir de son sorun için; evet, vize başlangıç tarihinde Fransa’ya girdikten sonra işlemlere başlamadan veya başlayarak ülkeye giriş çıkış yapabilirsin. Ama mektup takibi gibi az önce bahsettiğim zamanı belli olmayan işler var ve senin yerine bunu yapabilecek biri yoksa sıkıntı olabilir. Dolayısıyla OFII başvurunu yapıp Türkiye’ye gidip gelmende sakınca bulunmuyor. Sadece OFII randevusundan haberdar olamazsan ya da olup da randevuna yetişemezsen ne olur onu bilmiyorum.
   Sevgiler,

 2. Yüksel
  13 Mart 2019 / 08:53

  Merhaba benim eşim Fransada yaşıyor türk vatandaşı 2 sene oldu evlendik ve 6 ay öncede eşimden istenen evrakları Strasborda ofiye verdi.25.02.2019 tarihinde eşim babasının evini ikamet adresi olarak gösterdi ve adres gösterdiğimiz evide kontrole gelmişler.Bu evin metrekaresi 4 kişilik aile için yeterli demiş yetkili sözel olarak ama yasal bir yazı daha gelmedi.Şimdi bunda sonraki süreç ne olacaktır.Ben Türkiyede yaşıyorum bana evrakmı gelcek ben burada ne yapacağım şuanda halen daha bekleyecekmiyim.

  • Eva
   Yazar
   19 Mart 2019 / 11:01

   Merhaba Yüksel,
   Ben yazımda bahsettiğim gibi Türkiye’den nikahımız sonrası vizeye başvurup Fransa’ya geçmiştim. Sürecimizde eşimle yaşayacağımız adresimizi de beyan etmiştik ancak herhangi bir ev ziyareti yapılmadı bize. Senin durumun biraz daha farklı. Anladığım kadarıyla yazacağım, çünkü biraz karışık geliyor bu şekilde. Belki aynı durumda olan bir arkadaş çıkar ve sana fikir verebilir. Yanlış anladığım yer olabilir. Varsa, lütfen düzenleyerek yeniden cevapla.
   – Eşin sadece Türk vatandaşı,
   – Ailesiyle, 2 senedir Fransa’da yaşıyor,
   – Siz 6 ay önce evlendikten sonra bağlı olduğu OFII’ye kendisi (senin Fransa’ya gelebimen için) başvuru yaptı,
   – Ev ziyaretiniz gerçekleşti
   Ve artık beklemedesiniz.
   Ben bütün işlemlerimi Türkiye’de konsolosluk üzerinden yaptığım için Fransa’da OFII’ye ne verilir ne istenir bilemiyorum. Ancak mutlaka birilerinin durumu benziyordur diye düşünüyorum.
   Bu arada eşin aynı OFII bürosuna şahsen gidip (gerekliyse önden randevu alarak) durumunuzu sorgulayabilir, takibini yapabilir. Sonuçta işlemleri oradan yürütüyorsanız ona bir yönlendirme yapılabilir. Bir de 25.02.2019’da ziyaret olmuş demişsin henüz 1 ay bile olmamış. Biliyorum belirsiz sürede beklemek daha da zora sokuyor insanı. Ama şunu hep hatırlamanda fayda var ve daha da olacak Fransa’da işler hep kağıt üzerinde ve çok yavaş ilerler. Bu sebeple ara sıra kendini yetkili kimse ona götermek ve durumunu hatırlatmakta fayda olur.
   Sevgiler,

 3. Sinan
  25 Mart 2019 / 10:45

  Merhaba,

  Öncelikli çok faydalı paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Bende aile birleşim vizesi için başvurdum. Doktor muayenesi için randevu verdiler. Benim sormak istediğim ben Fransızca bilmiyorum bilmediğim için de Fransa’ya gittiğim de Ofii’ye başvuru yapacağım onlar beni davet ettiklerinde ben eşimle beraber gidebiliyor muyum ? Şayet yanımda eşim olmadan ben Ofii yetklisiyle nasıl iletişim kuracağım ? Bu konuyla ilgili bilgilendirme yapmanızı rica ederim. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

  • Eva
   Yazar
   25 Mart 2019 / 10:59

   Merhaba Sinan,
   Rica ederim, yazılarımın faydalı olmasına sevindim. Taze taze denk gelmiş sana. Tam da şu an sorduğun soruya cevap veren bir yazıyı henüz yayına aldım. Buradan ulaşabilirsin. Fransa ile ilgili diğer yazılara da göz atman faydalı olabilir.
   Sevgiler,

  • Erdal KOÇGÜRBÜZ
   27 Mart 2019 / 18:55

   Ofi de Türkçe tercüman var eşinde gidebilir…Zaten oraya çağrılanin cogu Fransızca bilmiyor rahat ol 🙂

   • Eva
    Yazar
    28 Mart 2019 / 21:45

    Erdal’ın gittiği yerde tercüman varmış mesela, bu da güzel bir şans.
    Tecrübelerini paylaşmak istersen ilgili yazı altına yorum olarak bırakabilirsin Erdal.
    Sevgiler,

 4. Seray
  26 Mart 2019 / 10:44

  Merhabalar size bir sorum olucak ben ailem ile 12senedir fransada yaşıyorum. Bu sene Fransiz vatandaşliğina gecis yaptim(cifte vatandaslik diyelim)
  Size sorum su ben Fransiz vatandaşi olarakta gozukucem ve benim engelli belgem de var engelli param yatıyor her ay. Ama calismiyorum. Calişamadan eşini buraya getiremezsin diyorlar acaba bu kadar doğru? Eşimi Fransays getirmem için illa calişmam gerek mi? Benim bankamda yeteri kadar param var ve engelli maasimda her ay yatiyor ustelik ciftr vatandaşlik var. Bunlar olmasina ragmen calişmalimiyim illa eşimi getirmek icin?

  • Eva
   Yazar
   28 Mart 2019 / 21:41

   Merhaba Seray,
   Öncelikle Fransız kimliğin var ise her Fransız vatandaşının sahip olduğu haklara eşit şekilde sahip olursun.
   Eşinin Fransa’ya uzun dönemli vize alabilmesi için senin çalışıyor olman ancak bir avantaj olabilir. Çalışmak, düzenli gelir sahibi olmak, ek bir güvence olabilir ama mecburi olamaz. Mecburiyet olması pek mantıklı değil açıkçası.
   Kural olarak bu konuda bir bilgim yok. Ancak Fransız olmayan eş vize başvurusu yaparken, Fransız olan eşin çalıştığına dair bir belge teslim etmiyor. Vize başvuru formuna çalıştığı yer varsa, bunun bilgilerini yazıyor sadece. Tabii ki gerekli durumda konsolosluk ek evrak talep edebilir. Ama çalışmak mecburi diye bir durum bulunmuyor.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Looking for Something?