Ana sayfa » Vize Yoluyla Fransa » OFII Başvurusu Nasıl Yapılır?

OFII Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kapak

OFII Başvurusu – Fransa vizesi ve evrak işini detayları ile anlatmaya devam ediyorum. Vizenizin başlangıcından itibaren 3 ay içinde Fransa’ya giriş yapmış olmanız gerekiyor. Eğer 3 ayı geçirirseniz vizeniz geçerliliğini yitiriyor ve başvuruyu yeniden yapmak zorunda kalıyorsunuz. Planlamalarınızı ona göre ayarlamayı unutmayın. Bu yazım Fransa’ya gelir gelmez nereden başlamanız gerektiği hakkında. Bu sorunun cevabı l’Office Français de l’Immigration et de l’Intégration, türkçe adıyla Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi ve en sık kullanılan haliyle OFII. İlk görüşmeyi İstanbul’da yapıyorsunuz zaten artık tanıdık gelmiştir. Sonrasında da burada, Fransa içinde OFII başvurusu ile başlayıp devam ediyor bağınız. Türkiye’deyken Fransa uzun dönemli oturum vizesi aldınız. Aşağıda anlatacağım adımlar almış olduğunuz bu vizeyi, Fransa oturum izni olarak tanısın diye OFII’den attestation talebinde bulunma işlemi oluyor. Attestation için en basit haliyle sertifika diyebiliriz. Bilmekte fayda var, bundan sonra sıkça rastlayacağınız bir kelimedir.

– Tahmini okuma süresi 13 dakikadır.

– Yazıya başlamadan yazıyı okurken hafiften arkada çalsın diyenleriniz için:

Open in Spotify

Başlıklar

 • Evrak Hazılığı
 • Dosyanın Gönderilmesi – Randevu; OFII Başvurusu
 • OFII’den Evrakın Alındığına ve Tam Olduğuna Dair Yazı
 • OFII’den Randevu Tarihini ve Görüşmede Sunacağınız Belgeleri Belirten Yazı
 • Vergi Pulu Alma
 • Süreler Ne Kadar?

 

Evrak Hazırlığı

Fransa’ya geldikten sonra 3 ay içinde size en yakın OFII bürosu ile görüşme yapmış olmanız gerekiyor. Yapmazsanız OFII’nin pasaportunuza yapıştıracağı, vizeniz dışındaki oturum izninizi almamış olursunuz. Bu süre bitimindeki herhangi bir kimlik kontrolü vb. durumunda OFII’nin pulu olmadan, Türkiye’den aldığınız vizenin geçerliliği kalmıyor. Fransa’daki varlığınız veya Schengen bölgelerine yapacağınız seyahatler illegal duruma düşüyor. İşlem yapmak için ise geri sarıp Türkiye’ye dönerek vize talebinde bulunmanız gerekiyor. Vize başvurusu yaparken doldurduğunuz OFII formunun açıklamalar kısmında anlatılan da bu. İşte bunun gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak için OFII görüşmenizi ne kadar erken talep ederseniz o kadar iyi. 3 ay içinde randevu alabilmek için, mümkünse geldiğiniz ilk hafta içinde OFII başvurunuzu yapın. Sebep: OFII’ler devlet dairesi ve her zaman çok “yoğun çalışıyorlar”. Ben pazar günü gelip perşembe günü evrakımı postaya vermiştim. Şanslıydım ki kasım ayı sonlarıydı. Hele de haziran – ağustos gibi geldiyseniz tam tatillere ve rahatlama zamanlarına denk geleceğiniz için süreç biraz daha uzayabilir. Bu durumları göz önünde bulundurmakta fazda var. Göndermeniz gerekenler listesini az önce bahsettiğim OFII başvuru formundan görebilirsiniz. OFII resmi sitesinden de aynı evraka ulaşabilirsiniz, bağlantısını buraya bırakıyorum. Yalnız zaman içinde değişiklik olmuş olabilir. Size verilen listede ek bir evrak varsa onu da eklemeyi unutmamalısınız. Ve her fransızca dokümanı detaylı okumalısınız, siz bilmiyorsanız sevgiliniz veya bilen birine mutlaka okutun ve iyice anlamaya çalışın.

illüstrasyon harita

Bienvenue en France

 

OFII’ye giderken Türkiye’den aldığınız doktor raporunu götürmeniz isteniyor. Bana İstanbul büroda iki tane doktor raporu verilmişti. Her iki sayfa da ilk bakışta aynı gibi görünüyor. Sayfanın en alt kısmına dikkat edince birinde “Destinataire: Préfecture” diğerinde “Destinataire: Intéressé” yazıyor. OFII’ye teslim etmeniz gereken “Destinataire: Préfecture” yazılı olan. Diğerini de ilk yıl bitimi oturum uzatma için başvuru yaparken teslim etmek üzere unutmayacağınız ve kaybetmeyeceğiniz bir dosyada saklayın. Bu arada Türkiye’de var ama ülkesinde OFII doktoru olmayanlar Fransa’ya geldikten sonra doktor randevusuna ve akciğer filmi çekimine yönlendiriliyorlar.

 

Dosyanın Gönderilmesi – Randevu; OFII Başvurusu

Posta ile istenen evrak için hep fotokopilerini gönderdim, sağlık raporu gibi. Dokümanın asıllarını hazırda tutun esas randevuya giderken götüreceksiniz. Göndereceğiniz her kağıdın taranmış halini Fransa Öncesi Evrak Hazırlığı yazımda bahsettiğim gibi bulut sisteminde arşivlemeyi unutmayın. Sonradan gerekli olursa ne gönderdim hangi tarihteydi gibi soru işaretlerinize şıp diye hızlıca yanıt bulursunuz. Peki evrakı hazırladınız. Hangi adrese göndereceksiniz? Yine Türkiye’de vizenizi alırken verilen kağıtta OFII adresleri yer alıyor. Fransa’da ikamet edeceğiniz adrese en yakın OFII’yi bulun, çünkü bağlı olacağınız, başvuru yapıp görüşeceğiniz büro orası. Bu bağlantıdan Fransa’daki bütün OFII adreslerine ulaşabilirsiniz.

 

Evrakı nasıl göndermelisiniz? Gönderme yolu sadece tavsiyedir. Normal posta kullanmak dışında herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Hangi yolla isterseniz gönderebilirsiniz. Ben kendi yolumu ve neden bu şekilde gönderdiğimi anlatıyorum sadece. Önemli: Bu ve bundan sonraki bütün resmi yazışmalarınızı takip numaralı posta yolu ile göndermek sizin faydanıza. Bu işlemin ismi Fransa için Lettre Recommandé. Buranın PTT’si La Poste, özelleşmeden önce onun ismi de PTT imiş. La poste üzerinden takip numaralı göndermek için iki seçenek var. Türkiye’den bildiğiniz iadeli taahhütlü ve taahhütlü posta yolu. İadeli taahhütlü olan Recommandé Avec Avis de Réception. Bununla gönderinize bir takip numarası alırsınız. Sonrasında postanız teslim edildiğinde teslim alan kişiden alınan imzalı posta alındı kağıdı getirilip sizin posta kutunuza bırakılır. Böylece hem teslim tarihi hem de alan kişi ismi/imzası size ulaşır. Veya bizim taahhütlü olarak bildiğimiz; Recommandé Sans Avis de Réception; bununla gönderinize ait bir takip numarası olur ve sorguladığınızda hangi tarihte teslim edilmiş olduğunu internetten veya La Poste’tan görebilirsiniz. Benim tercihim ikincisi oluyor. Aralarında pek fiyat farkı yok ama devlet dairesine gönderiyorsunuz. Kimin aldığı pek önemli değil, çünkü işi takip eden birden fazla kişi oluyor genelde ve önemli olan evrakın hangi tarihte oraya teslim edilmiş olduğu. İleride kayıp vb. bir problem çıkarsa, elinizde evrakın teslm edildiğine ve tarihine dair bir kanıt oluyor yani. Takip numarasız “lettre verte” var mesela en ucuz yol o. Onunla gönderdiğiniz durumda evrak ulaştı ulaşmadı ne zaman nereye… hiç biri için cevap alamazsınız. Dolayısıyla, gerekirse dayanak gösterebileceğiniz resmi bir kanıtınız olmaz. Elbette seçim her durumda sizin tasarrufunuzda. Yine hatırlatmakta fayda var, henüz başıma gelmedi ama kayıtlı gönderdiğiniz ulaşım tarihi belli evrakın da içeriye girdikten sonra kaybolmayacağı gibi bir garanti yok. Ortadan kaybolursa siz sadece ben bu bu bu evrakı şu tarihte size ulaştırmıştım dersiniz. Tabii ki bu çok uç bir örnek.

fransız posta kutusu

Fransa’da her yerde görebileceğiniz posta kutusu.

Bu arada OFII illa ki posta yoluyla istiyor evrakı. Elden teslim etmek isterseniz gidip şansınızı deneyebilirsiniz, ama pek ümitli olmayın. Kaldı ki illa gidecekseniz, benim tavsiyem, yine önden recommandé ile evrakı gönderip sonra evrakınızın kopyaları ile gitmek. Çünkü elden kabul edilen bir evrak bile olsa size o an orada evrakınızı teslim aldıklarına dair bir yazı vermiyorlar. Evrak kaybolabilir, unutulabilir… Böyle bir durumda lettre recommandé ile içeriye evrak teslim ettiğinize dair kanıtınız, takip numaranız olacaktır. Ve, bir diğer nokta, burada devletle olan her yazışma normal posta yoluyla yapılıyor. Evet telefon veya e-posta beklemeyin genelde karşlıklı sadece posta yolu ile haberleşiyorsunuz. E-posta atabildiğim birkaç yer oldu ama onlar da bire bir görüşene kadar derdimi anlamadılar. Dolayısıyla postayı gönderdikten sonra posta kutunuzu sıkça aşındıracaksınız.

 

OFII’den Evrakın Alındığına ve Tam Olduğuna Dair Yazı

Ben dosyamı kasım sonu postaladım. Gönderdikten sonra ilk beklenecek yanıt evrakınızın tam olduğu ve kayıt altına alındığı ile ilgili bir yazı. Şaşırmayın ve aynı zamanda önemsememezlik etmeyin. Başlığı: Attestation De Reception du Formulaire de “Demande d’Attestation OFII”. Yazıda; hangi tarihte belgelerinizin onlara ulaştığı, göndermiş olduğunuz “demande d’attestation OFII” (İstanbul’da konsolosluk tarafından onaylanan OFII yazısı) yazısının kabul edildiği, isim, doğum tarihi vb. bilgileriniz yer alıyor. Bu yazı sizin buraya göçtükten sonra sizden beklenen davranışı gösterdiğinize, laylaylom takılmayıp OFII’ye gelişinizi bildirdiğinize dair bir kanıt. Fransa resmi sitesinde, kimlik kontrolünde “ben geldim ve OFII’ye başvurdum” diyebilmek için, bu kağıdı yanımda bulundurmam gerektiğini okumuştum. Hiç kontrol olmadı ama yaşadığınız bölgeye, kimi zaman yaşanan toplumsal olaylara göre kontrol durumu değişebilir.

OFII logo

OFII’den Randevu Tarihini ve Görüşmede Sunacağınız Belgeleri Belirten Yazı

Bu onay yazısından sonra bir mektup daha alacaksınız. Bu kez randevu tarihinizi belirten yazı gelecek. Esas beklediğimiz davet yazısı bu. Benim aldığım mektup 4 sayfadan oluşuyordu:

İlk sayfa OFII ile yapacağınız görüşmenin içerdiği formaliteleri belirtiyor. Başlığı: Visa de Long Sejour Dispensant de la Demande de Premier Titre de Sejour.

İkinci sayfa “Convocation a la Visit d’Accueil” görüşme yapacağınız gün saat ve adres belirtiliyor. not: Görşmeye gittiğimizde kapıdaki görevli içeri alırken pasaport ve bu convocation sayfasını görmek istedi. Bu sayfada açıkça gecikmeye karşı toleransları olmadığını belirtiyorlar. ÖSYM sınav binası gibi, önceden gidip adresi keşfetmekte fayda var, karmaşık bir yerdeyse geç kalabilirsiniz. Risk almaya değmez diye düşünüyorum.

Üçüncü sayfa Convocation Pour l’Attestation Par l’OFII de l’Accomplissement des Formalites. Burada yine randevu tarihi ve adresi yer alıyor. Ama esas olarak attestation formalitenizi tamamlamanız için gereken evrak listesi yer alıyor. “muni de:” diye başlıyor. Vesikalık fotoğraf, pasaport gibi devam ediyor liste. Sonradan değişiklik olabileceğinden bunları yazmak gerekli değil diye düşünüyorum. Bu detaylar sadece kağıtları aldığınızda fikriniz olabilmesi için paylaştığım bilgilerdir. Bu arada giderken pasaportun dışında gerekebileceği için fotokopisini de götürmüştüm ben.

Dördünce ve sonuncu sayfa Taxe Percue a l’Occasion de la Delivrance du Premier Titre de Sejour. Bu kısım vizenizin vergi ücretinin belirtildiği yer. Randevuya gitmeden önce bunun ödemesini yapmalısınız.

 

Vergi Pulu Alma

Ben kartla www.timbresofii.fr adresi üzerinde ödememi yapmıştım. E-posta adresime anında ödendi makbuzu iletildi. O makbuzun çıktısını alıp OFII görüşmeme gittim. Bana göre en kolayı olsa da tercihiniz veya imkanlarınız farklı ise internet üzerinden ödeme dışında iki yol daha var. Birisi vergi dairesine (Fransa’da ismi impôt) giderek yine kartla veya nakitle ödeme. Bir diğeri ise Bureaux de Tabac (yine sıkça duyacağınız ve göreceğiniz bir yer) bizdeki sigara satan büfeler, bakkallar gibi dükkanlar oluyor. Onlardan birine gidip belirtilen miktarı ödeyerek alabilirsiniz. Ancak benim ödediğim 250€ idi, bu kadar yüksek miktar için vergi dairesi daha mantıklı olabilir.

Bureaux de Tabac

Bureau de Tabac diye bahsettiğim dükkanlardan biri.

 

Süreler Ne Kadar?

Baştan sona kadar ilerledik. Peki bu arada süreler benim için nasıl geçti? Geldiğimin 4. günü evrakımı postalamıştım. Hemen ertesi gün OFII’ye ulaştı. Hiç telefon etmedim, sevgilimden öğrendiğim üzere hemen cevap gelmezdi, hatta uzuun bir süre beklemem gerekebilirdi. Gerçekten bir zaman almıştı ama beklediğim kadar da uzun bir zaman beklememiştim. Girişte bahsettiğim gibi yaz aylarına denk geldiyseniz veya alakalı alakasız sebeplerden bu süre uzayabilir. Ben tam 3 hafta sonra aldıklarına dair yazıyı ve randevu mektubumu aynı gün posta kutumuzdan aldım. Çok yakın tarihlerde hazırlanmışlardı. Belki de aynı gün postaya verilmişlerdir. Yani yukarıda bahsettiğim iki mektup için uzun aralar geçirip beklemem, neyse ki, gerekmedi. Hatta nasıl olmuş bilemiyorum ama aynı mektuplar birkaç gün sonra yine geldi:) Bu sadece bilgi için detay. Ve verilen randevu tarihi tam 1 ay sonraya idi. Randevuya gitmeden 4-5 gün önce de vergi ödememi yaptım. Nihayet, 3 aylık süremin 2. ayında görüşmemi tamamlamıştım. Pasaportuma şu görünümde bir OFII stickerı benim yanımda yapıştırıldı. Sonra mutlu huzurlu vedalaştık.

Pasaporta yapıştırılan sticker

Örnek bir OFII stickerı

 

Yönelttiğiniz birçok mesajdan biliyorum ki meraktasınız, OFII’de neler oluyor?! OFII görüşmemi sonraki yazımda adım adım paylaşmak için hazırlıklarıma başladım bile. Bu postu çok uzatmanın anlamı yok. Zira yazıları ne kadar kısa tutayım dediysem o kadar uzadılar. Çene düşüyor ne yapalım. Bu arada bebeğimizi beklediğimiz günlerin sonuna yaklaşıyoruz. Arayı çok açmadan, bir sonraki yazımı paylaşmak istiyorum ama bir süre sesim çıkmazsa bilin ki yavru geldi.

 

Umarım yazılarımın ihtiyaç duyan arkadaşlara faydası oluyordur. Yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Tecrübe ettiyseniz sizin de bu konudaki fikirlerinizi duymayı çok isterim. Unutmayın yaptığınız yorumlar, benim yazdıklarım kadar yolu buraya düşen herkese fikir veriyor. Hikayelerimiz bire bir aynı olmasa da onların sürecine yardımcı oluyor. Son olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı da kutluyorum.

 

Sevgiler,

12 Comments

 1. Hulya
  4 Eylül 2018 / 22:42

  Merhabalar, bilgiler icin tesekkurler. Sormak istedigim, 3 aylik sure icerisinde Fransa’ya varip, OFII’ye belgeler gonderildikten sonra randevu tarihinize kadar illaki Fransa’da mi bulunmali? Turkiye’ye geri gelme imkanimiz yok mu acaba Randevu tarihi gelene kadar? Bilginiz varsa bilgilendirirseniz sevinirim.. hoscakalin.

  • Eva
   Yazar
   6 Eylül 2018 / 10:26

   Merhaba Hülya,
   İlk 3 ay içinde Türkiye’den aldığın vize ile bütün Schengen bölgesi ve Türkiye’ye giriş-çıkış yapabiliyorsun. Bu konuda herhangi bir problem olmuyor.
   Yani başvurunu yapıp Tr’ye gidip o 3 ay içinde dönebilirsin. Burada önemli olacak nokta OFII’nin mektupla haberleşmesi. Yani sana randevu tarihini mektupla bildirdiklerinde posta kutunu kontrol eden biri yoksa ve sen bundan haberdar olmazsan o durumda sıkıntı yaşayabilirsin diye düşünüyorum. Ha, zaten randevu tarihini biliyorsan kaçırmamak üzere dilediğin yere git hiç düşünme derim.
   Sevgiler,

   • Hulya
    6 Eylül 2018 / 22:23

    Cok sagolun, bir de dil egitimi hakkinda ne zaman yazilar paylasicaksiniz merakla bekliyorum:)

    • Eva
     Yazar
     8 Eylül 2018 / 10:44

     Rica ederim Hülya,
     Dille ilgili de bir yazı gelecek. İlk sırada OFII görüşmesi vardı aslında. Ama şu an beklediğimiz gibi bebeğimiz geldi. Ve alışmaya çalıştığımız çok şey var. Öncelik tabii ki bebeğimin.
     Hem bu dönemde fransız sağlık sistemi ile ilgili de bolca deneyim oldu. Bunlar için de yazılara hazırlık oluyor.
     En yakın zamanda paylaşmaya çalışacağım. Ben de ilgine çok teşekkür ederim.
     Sevgiler,

     • Hulya
      8 Eylül 2018 / 23:36

      Hayırlı olsun çok sevindim adınıza.. beraber nice güzel bir ömür dilerim:)

      • Eva
       Yazar
       11 Eylül 2018 / 12:22

       Hülya Merhaba,
       Çok incesin, çok teşekkür ederiz.
       Sevgiler,

 2. Hüseyin
  24 Eylül 2018 / 12:10

  Merhaba, sayenizde bu süreçlere de bakmanın zamanı geldi, OFII ye ileteceğimiz evrakları Fransa’dan mı göndereceğiz yoksa Türkiye’den mi?

  • Eva
   Yazar
   24 Eylül 2018 / 12:34

   Merhaba Hüseyin,
   Yazımın yardımcı olacak oluşuna çok sevindim. Bu yazıyla artık Fransa’ya göç ettikten sonraki sürece geçmiş olduk. Yani bahsettiğim evrak buraya taşındıktan sonra Fransa’dan postaya verilip OFII’ye gönderiliyor.
   Sevgiler,

 3. Eren
  15 Ekim 2018 / 12:19

  Merhaba eva,fransız evlilik cüzdanı için evrakları teslim ettim başvuruyu yaptım fakat 6 hafta olmasına rağmen hala bir geri dönüş alamadık, mail attık geri dönüş olmadı. 4-6 hafta arası demişlerdi. Konsolosluğuda arıyoruz fakat çalıyor açılmıyor. Bu durumda nasıl bi yol izlemeyiz

  • Eva
   Yazar
   18 Ekim 2018 / 11:00

   Merhaba Eren,

   Anladığım kadarıyla başvurunuz yaz dönemi sonlarına denk gelmiş. Dolayısıyla ufak da olsa etkisi olabilir. Çünkü yaz dönemi onlar için tam anlamıyla tatil dönemi. Yine de problem yok başvuruyu yapmışsın ve bir şekilde dönüşü alacaksın.
   Herkesin kendine göre bir yolu oluyor tabii. Ben olsam ne yapardım, ne yaptım bahsedeyim. Çok resmi bir e-postayı fransızca olarak yazıp her gün gönderirdim. Bulabilirsem başka adreslere de gönderirdim. Ve hatta diğer konsolosluğa da ben başvuru yaptım ama hiç dönüş alamıyorum acaba görüşebileceğim bir yer var mı diye yazar/arar sorardım. Normal süresi ne ise üstüne 2 hafta geçtikten sonra da cevap alana kadar her gün yazmaya devam eder ve mutlaka yine cevap alana kadar her gün konsolosluğa giderdim. Çalışıyor olabilirsin durumun müsait olmayabilir ama ağlamayan meme yok derler ya işte derdini tam olarak ifade etmeyene cevap zor geliyor. Belki vakit harcıyorsun ama biraz ısrarcı olmakta fayda olabilir, tabii ki hep çok düzgün bir dille kendini ifade ederek.

   İzlediğin yolu ve sonuçları sonradan paylaşırsan da güzel örnek olursun.

   Bol şanslar diliyorum,

 4. Hüseyin
  4 Kasım 2018 / 02:11

  Merhaba, Fransa’dan selamlar 🙂 Her şey için teşekkür ederim, geleli bir hafta oldu, OFII randevusunda neler soruyorlar?
  Teşekkür ederim.

  • Eva
   Yazar
   6 Kasım 2018 / 10:05

   Merhaba Hüseyin,
   Hoşgeldin! Çok sevindim, harika haber. Esas gıcık evrak işi bundan sonra başlıyor, yazılardan az çok fikrin olmuştur.
   Yazacak çok konum birikti, securite sociale numarası almaktan tut da fransız ehliyeti değişimi işlemlerine kadar. Ama yavruyu da bir yandan büyütme işim dolayısıyla maalesef bekletiyorum onları. OFII görüşmemi de yazıyorum ama editleme işlemim bitmediğinden yayına alamadım. Yeni geldiysen OFII’ye gitmek için bir süre daha bekleyeceğinden benim maceramı okumak için az daha sabredebilirsin diye düşünüyorum.
   OFII başvurunu yaptın mı? Biraz ondan bahsedebilirsin istersen.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Looking for Something?