Evlilik Yoluyla Fransa

– Tahmini okuma süresi 14 dakikadır.

– Yazıya başlamadan yazıyı okurken hafiften arkada çalsın diyenleriniz için, tabii ki akla direkt Fransa’yı getiren:

Open in Spotify

Bazen çıkacağımız yolda neyi nasıl yapacağımızı bilemeyebiliriz. Çok bilinmeyenli tek bir denklem bile olsa karşımızda, o çok bilinmeyenle hiç bir yere varamayacakmışız gibi gelir. Oysa milyonlarca insanın arasında hiç de yalnız değilizdir, sadece tecrübelerini paylaşacak birilerine ihtiyacımız vardır. Neyse ki benim neslimin interneti kullanma oranı çok yüksek benden sonrakiler zaten bolca teşekkür alıyorlar. Mutluluğu, derdi tasayı, çözümü her şeyi paylaşıyorlar bir şekilde birileri bu yoldan mutlaka geçmiş olmalı. Dedim ve Fransa aile birleşim işlerini millet kesin yazmıştır diye derinlemesine araştırmalar yaptım. Fakat bulabildiğim 3-4 tane yaşanmış hikaye dışında her yerde soru işaretleri ile dolu yüzlerce mesajla karşılaştım. Bir de zamanla prosedürlerde çokça değişiklik olduğunu, mesela 2009 yılındaki dil seviyesi ölçme, konsoloslukta görüşme vb. işlerin tamamen farklı yürütüldüğünü yaşayarak tecrübe etmiş oldum. Ve sonradan bu konuyu mutlaka yazmam gerektiğini net bir şekilde anladım. Bu yazı Fransa’ya aile birleşimi ile gelmeyi planlayanlarınız için olacak. Yalnız süreç uzun olduğundan yazı da uzun oldu. Bu sebeple Fransa’dan önce ve sonra olmak üzere iki bölümde sizlere anlatıyorum. Bu bölüm Fransız eşi durumundan uzun dönemli vizeye başvuru sürecimle geçiyor. Taze taze anlatıyorum, üzerinden yıllar geçtiyse de dilerim paylaşan başka birilerini bulursunuz.

Fransa ile ilgili bütün yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Evlenmeden Önce

Evlilik sonrası Fransa Aile Birleşim vizesine başvuru yapacağımızdan Fransa için yabancı uyruklu biri ile evlenme şartlarına baktık. Fransa devleti çiftlerin her ikisinin de evli olmadığını kanıtlamasını istiyor. Bunun için bazı belgeler doldurup kayıtlı olduğunuz ile bakan Fransa temsilciliğine teslim ediyorsunuz. Başvurunuz sonucu alacağınız belgenin ismi Certificat de Capacité à Mariage (CCAM), Türkçesi ile Evlenme Ehliyeti, bu belge sizin evlenmenizde Fransa açısından bir sakınca olmadığını gösteriyor ve konsolosluğun deyişiyle daha sonra problem yaşamamak adına nikah tarihinizden önce bu belgeyi almış olmanız önemli. Nikahı Fransa’da kıyacak olsaydık da aynı belgeyi almamız gerekliydi. Bu arada Ankara ve İstanbul’da başvurunuzu yapabileceğiniz iki yer var, bu adresten Ankara veya İstanbul üzerine farenizi getirdiğinizde hangi illere baktıklarını ayrı ayrı görebilirsiniz. CCAM belgesinin çıkışı için 6-8 haftalık bir bekleme süresi olduğu belirtilmişti, aynen 8 hafta sonunda belgemiz çıktı. Bu sebeple nikah tarihinizi de önceden almanız gerekebileceğinden bu süreyi düşünerek başvurunuzu tamamlamış olmanız faydalı olacaktır. CCAM belgeleri için bu adreste bulunan evraka, çifte vatandaşlığı olanlar için ayrıca şöyle bir CCAM bilgilendirme sayfası da mevcut, bütün evlenme prosedürü için ise bu adrese göz atabilirsiniz.

Bu kısım T.C.’de evlenecekler için: Biz nikahımızı özel sebeplerimizden ötürü Türkiye’de yapmaya karar verip nasıl başvuru yapacağımıza baktık. Çiftlerden birinin nüfusa kayıtlı olduğu ilçe belediyesine başvurmanız gerekiyor. Eğer farklı bir ilçede nikahınız kıyılsın istiyorsanız yine ilk başvuruyu bağlı bulunduğunuz ilçeden yapıp oradan izin kağıdı alarak nikahınızı kıymak istediğiniz belediyeye gidiyorsunuz. Belki bahsini etmeye gerek olmayacaktır ama yine de hatırlatmakta fayda var; gitmeyi planladığınız belediye ve tarihle ilgili önceden görüşerek işlemlerinizi yapmanız işinizi sağlama alacaktır. Başvuru için gerekli belgeler internet sayfasında yer alıyordu. Eğer yazmıyorsa telefonla ulaşıp önden bilgi almaya çalışabilirsiniz. Ben Türk vatandaşıyım, eşim Fransız ve Türk vatandaşı. T.C. numarası olan biri için de devlet direkt Türk olarak işlem yapmakta. Dolayısıyla iki Türk olarak evlenmek üzere başvurumuzu yaptık. Eğer sadece yabancı uyruklu olsaydı yine ilgili belediyenin sayfasında gerekli belgelerin listesi yer alıyordu.

İstanbul’da bulunan, belge başvurularımızda hazırlamış olduğumuz belgeleri attığımız kutu. Evet kimse teslim almıyor direkt kutuya atıyorsunuz.

Nikah ve Sonraki İşlemler

Nikahımız Türkiye’de kıyıldı ve aile cüzdanımızı teslim aldık. Fransa uzun dönemli aile birleşim vizesi başvurusunu yaparken Fransız aile cüzdanı ve Acte de Mariage belgenizle başvuru yapmanız isteniyor. Bu sebeple bu belgeleri alabilmek için yine bir başvuru sürecimiz oldu. Gerekli belgelere bu adresten ulaşabilirsiniz, başta vermiş olduğum bütün evlilik sürecini içeren sayfadaki ikinci pdf dosyası oluyor aynı zamanda. Burada anlamsız bir düğüm karşımıza çıktı. Konsolosluk Formül B ve Mernis Evlenme Bildirimi belgelerini istiyor. Nikahınız kıyıldıktan sonra nikah memurunuzun ilçe nüfus müdürlüğüne belgelerinizi iletiyor. İşte bahsettiğim o iki belgeyi de nüfus müdürlüğünde evrakınız işleme alındıktan sonra talep edebiliyorsunuz. Biz talebimizi yaptık ancak nüfus müdürü hanımefendi Mernis Evlenme Bildirimi belgesinin bize bile verilemeyeceğini, bunun devlete ait olduğunu iletti, gizlilik söz konusuymuş. Konsolosluk ise ısrarla bu belgeyi almamız gerektiğini ve bunun veriliyor olduğunu söylüyordu. Bu arada bilgi alış verişi ve bir tarafın tamam demesi umuduyla bir süre anlamsız gelgitlerimiz oldu. Hatta konsolosluk çalışanları ile nüfus müdürü hanımefendiyi bile görüştürdük. Nihayetinde o kağıdı nüfusun bize vermediğine dair dilekçe yazıp başvuru belgelerimize eklememize konsolosluk peki dedi. Kanunda yer alan gizlilikle ilgili maddeyi belirteyim belki lazım olur 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 9. maddesi.

Aile cüzdanı ve evlilik belgesi(transcription) başvurusu için gerekli belge listesini çıktı alıp tik atarak ilerledik.

Biraz yorum yapmak zorundayım izninizle; Fransa ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası anlaşmalar dahilinde kıyılan nikah her iki ülkede de geçerli. Yani o ülkelerden herhangi birinde yapılmış olan bir nikahı taraf olan bütün ülkeler kabul etmek durumunda. Ek bir konu ise bu anlaşmalar çoğunlukla Fransa’dan çıkan anlaşmalar. Varsa örnek bir aile cüzdanı açıp bakın, baştan sona çift dille yazılmıştır, Türkçe ve Fransızca. Sonunda ise kısaltmaları ve diğer dillerdeki çevirilerini görürsünüz. Aile cüzdanının da düzeni aynı anlaşmalarla belirlenmektedir çünkü. Hal böyleyken neden gidip T.C. aile cüzdanımızla Fransa vizesine başvuramadığımızı hiç kimse açıklayamadı. Bu arada birkaç sene önce Belçika’ya aynı yolla giden bir arkadaşım T.C. aile cüzdanı ile vize başvurusunda bulunmuş, ne yapalım artık dedik. Canım sevgilim bunu geçtiğimiz haftaki yazımda belirtmiş olduğum bürokrasiye bağlayarak beni sakinleştirmeye çalıştı ama işte aradığınız şeyin cevabını biliyorken bambaşka yollara sevk edilince elde olmadan kızgınlık, kırgınlık yaşayabiliyorsunuz. Neyse atlattık, dilerim bekleyenler de bir an önce süreci tamamlarlar.

Başvuru belgeleri listesinde 3TL değerinde pul yapıştırılmış kendi adresinizin bulunduğu bir de zarf yazıyor. İşlemler amamlandıktan sonra alacağınız kağıdı istediğiniz adrese postalıyorlardı sanırım eskiden. Bizim her iki zarfımızı da belgelerle geri iade ettiler. Ama yeniden başvuru yapıyor olsam sadece o listede yazdğı için yine aynı zarfı hazırlayıp teslim ederdim:)

Başvurumuz sonrasında 4-6 haftalık bir bekleme süresi olduğunu iletti konsolosluk. Belgeler geldikten sonra hemen vize başvurusu yapabilecektik. Ancak bu 6 hafta 8 haftayı bulduğunda konsolosluğa sevgilimin atmış olduğu öldürücü(!) kibar e-postalara hala dönüş alamamıştık. Kendisi her ne kadar Türk kimliğine sahip olsa da tamamen Fransız kültürüyle büyümüş olduğundan, devlet dairesine yazarken o kadar kibar yazıyormuş ki kibarlıktan derdimizi anlatamıyormuşuz meğer. Adam elbette doğru yolda zaten kibarlığın dışında iletişim kurmak hiç iletişim kuramamak anlamına gelirdi, ancak ne istediğini beyan etmedikten sonra karşılığında eller boş kalıyor. Benim Fransızcam olmadığından yazı işleri tamamen sevgilimdeydi. Tabii ben sonradan anladım bütün bunları:) Peki bizim acelemiz neden? Problem, eşim Fransa’da bense Türkiye’de çalışıyor olduğumuz için bir araya gelemiyor oluşumuzdan kaynaklanıyordu. 8. hafta sonunda eh yetti yahu diyerekten konsolosluğa gittik. Üstelik konsolos beyefendinin kendisi ile sohbet edip sıkıntımızı iletme şansımız oldu. Ve bu görüşmeden sonra beklediğimiz evrakı teslim alabildik. Bir şekilde yaz, tatiller filan araya girmiş, falan filan…

CCAMyi teslim almaya bir şekilde denk getirip sevgilimle birlikte gitmiştik. Ama bu ikinci evrak için İstanbul’a gelemedi, herkesin sürekli Fansa Türkiye arası gidip gelme şansı da olmayabilir pekala. Eşim gelemediğinden kendi Fransız kimlik fotokopisinin arkasına el yazısı ile Fransa’da çalıştığı için gelemediğini, evlilik cüzdanı ve evlilik akdinin (acte de mariage) bana teslim edilmesini rica ettiğini belirten bir yazı yazdı. Ben o yazıyı da göstererek evrakı teslim aldım.

Plan plan plan, genel anlamda gideceğiniz yolun bir kısmını atlattık. Kafada canlandıysa adım adım devam ediyoruz. Görsel: Kelly Sikkema

Vize Başvurusu ve Teslimi

Vize başvurusu için VFS Global firmasına önceden telefon ederek randevu aldık. Yani bu son başvuru için konsoloslukla değil aracı firma ile devam ediyorsunuz. Evrak listesine ve ücretlere buradan ulaşabilirsiniz. Baştan beri aile birleşim vizesi olarak andım, VFS’nin sitesinde uzun dönemli vize türleri arasında aile birleşimi ve fransız vatandaşı eşi seçenekleri var. Her ikisi için de paylaşmış olduğum adresten eş durumundan ilerleniyor. Bir de pasaportunuzda Schengen bölgesine ait turist vizesi varsa eş durumundan başvuruyor olduğunuz uzun dönemli vizeye mevcut turist vizenizi iptal etmeden başvurabilirsiniz. Herhangi bir problem bulunmuyor.

Vize randevusu için belirtilen gün ve saatte gidip evrakı teslim ettim. Ücret olarak sadece 26€ servis ücreti ödedim. Turist vizesindeki gibi vize ücreti ödemiyorsunuz. Mümkünse tam para götürün eksik 1€ kaldıysa ve elinizde bulunmuyorsa TL karşılığı neyse onu alıyorlar, sırf onun için döviz bürolarından 1€ madeni para talep etmenize gerek yok, bankalar zaten hiç bulundurmuyor. Başvurumdan sonra 5 gün içinde bir hanımefendi telefonla ulaşarak gün ve saat için randevu verdi. Açıkçası diğer belgeler için haftalar boyu beklediğimizden bu kadar hızlı bir dönüş beklemiyordum.

Tarihlerden emin olamazsınız ama planlarınızı aşağı yukarı belirtilen tarihleri göz önünde bulundurarak düzenleyebilirsiniz.

Verilen bilgiler doğrultusunda İstanbul’da olduğumdan sabah erkenden Taksim Verem Savaş’a gidip röntgenimi çektirdim. Oradan da Harbiye’de bulunan Office Français de L’Immigration et de L’Intégration (OFII) (Fransa Göçmenlik Ofisine) doktor kontrolüne geçtim. Kadınlarda gebelik durumu varsa gebe olduğunuza dair doktor raporunuzla gelmeniz yeterli, röntgen çektirmiyorsunuz elbette. Doktor kontrolünden önce OFII yetkilileri kısa bir bilgilendirme yapıyor; gün içinde ne yapılacak Fransa’ya gittiğinizde neler yapmalısınız. Doktorun muayenesi nabız ölçme, akciğer dinleme ve operasyon geçirdiniz mi gibi birkaç soru ile tamamlandı. Sonrasında Fransa’da teslim etmek üzere ıslak imzalı 2 adet sağlık raporu teslim ettiler. Muayeneden önce OFII’deki görevli hanım akşama doğru VFS’den pasaportlarımızı teslim alabileceğimiz bilgisini de vermişti.

Fransa’dan bir gün batımı. Görsel: Bruno Abatti

OFII ve VFS arası mesafe oldukça yakın. Bu arada vize başvuru formunu doldururken Fransa’ya giriş yapacağınız tarih soruluyor. Bunu doldurmuş olanlara belirttikleri tarihten başlayacak şekilde vize veriliyor. Doldurmazsanız da pasaportunuzu teslim aldığınız günün tarihi verilmiş oluyor. O gün gelenlerin arasında İzmir’den birisiyle tanıştık İzmir’de de VFS var ancak Türkiye’deki tek OFII bürosu İstanbul’da olduğu için maalesef herkesi İstanbul’a çağırıp pasaportları da İstanbul VFS’den teslim ediyorlarmış. Bize söylendiği gibi aynı gün vizelerimizin basıldığı pasaportları VFS’den teslim aldık. İçinde vize başvurusunda bir kısmını benim doldurduğum OFII formu da verildi. Bu formun konsolosluk tarafından onaylanmış olduğuna dair mavi bir damga vurulmuş önemli olan o damganın unutulmamış olması. Alırken mutlaka kontrol etmemizi iletmişlerdi öğleden önce. Bu kağıt da sağlık raporu gibi önemli, Fransa’daki OFII’ye ilk gönderilecek evraklar içinde yer alıyor.

Pasaportumu teslim aldığımda her şeyin tam olduğunu görüp derin bir nefes almıştım. Haftalar süren evrak kovalamaca işi somut bir sonuçla avuçlarımdaydı. Nihayet sevgilimle yeniden ayrılmamak üzere bir arada olabilecektim. Aklıma geldi ek bir ayrıntı daha tam da vize başvuru formuna yazdığımız tarihte başlatmışlardı vizemi. Benim zaten Schengen vizem olduğu için geç veya erken olması sıkıntı yaratmadı ama yine de net şekilde bunu pasaportta görmenin nasıl bir ohh çektirdiğini tahmin edebilirsiniz. Vize başlangıç tarihi konusunda önemli olan nokta ise; bu tarihten itibaren 3 ay içinde Fransa’ya giriş yapmış olmanız. Aksi halde vizeniz geçerliliğini yitiriyor ve vizeye yeniden başvuru yapmanız gerekiyor. Amman dikkat!

Fransa demişken bu fotoğraf Drôme’dan ama Grasse yakınlarında bulunan enfes lavanta tarlaları da tam da böyle içlerinde elleri lavantalara çarpa çarpa koşası geliyor insanın. Görsel: Leonard Cotte

Yazımı sabırla sonuna kadar okumuş olduğunuz için çok teşekkür ederim. Fransız eşi durumundan uzun dönemli vize başvurusu ve alımı hakkında tecrübelerim bu şekildeydi. Bu bilgiler şu an taze ama bir süre sonra eskiyeceğini hatırlatmakta fayda var. Önümüzdeki yazıda Fransa’ya giriş yaptıktan sonra neler yaptım, nelerle karşılaştım bunları paylaşacağım. Dilerim başvurduğunuz bütün vizeleriniz uzuun dönemlerle onaylanır:)

Sevgiler,

Fransa ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, sorularınız diğer yazılarla ilgili ise alakalı konu başlığı altına bırakmanız konu hakkında çıkmazda olan diğer arkadaşlara da daha kolay ulaşacak, fikir verip yardımcı olacaktır.

Ek Türkçe okumalar için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz:

Fransız Konsolosluğunun yayınladığı : Fransa’da Yaşamaya Gelmek

Türk Bakanlığın Yayınladığı: Fransa’da Yaşayan Türk Kadınları İçin El Kitapçığı

, , ,

Bu post Türkiye'den Fransa'ya evlilik yoluyla gelişimi basamaklarıyla anlatarak aynı durumda olanlara kendi tecrübelerim hakkında fikir verebilmek adına yayındadır. Burada verilen bilgiler otoriteler tarafından uygulamadan kaldırılabilir/değiştirilebilir, güncelliğini kaybedebilir, yasaların ve dolayısıyla prosedürlerin de değişebileceğini hatırlamakta fayda var. Daima en güncel bilgiye Fransa İstanbul Başkonsolosluğu https://istanbul.consulfrance.org/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

Comments

 1. Mustafa
  7 Mart 2019 / 15:37

  Merhaba yazilarinizi ve yorumlari tamamina yakinini okudum keske daha once okuyabilseydim.cunku ben ve esim bu surecleri atlattik zorda olsa. bizim size bi sorumuz olacak cevap verebilirseniz seviniriz esim fransiz vatandasi vize tarihimiz mayis 3 olarak cikti daha once bilgi sahibi olsaydik tarihi planli yapardik. cunki ben esim 7. Ve 8. İnci ay araliginda turkiyede olmak.istiyor yaz tatili icin acaba ben mayis ayinda gitsem bizim fransada ki yapacagimiz ofii islerlerimiz ne kadar surer bu tarihlerde turkiyede olabilirmiyiz veya ne yapabiliriz fransaya giris cikis acisindan. Veya islemlere baslamadan giris.cikis yapma hakkim.varmi simdiden tesekkur ederiz….

  • Eva
   19 Mart 2019 / 10:49

   Merhaba Mustafa,
   Bence önemli olan vizenizin çıkmış olması. Her şeyden önce problemin daha fazla uzamamış olması yönünden sevindirici olduğunu düşünüyorum, moral çok önemli çünkü. Devam yazılarını da okumanı tavsiye ederim. Bağlantıyı buraya da bırakıyorum. Hazırlık aşamasında kullanabileceğin fikirler bulacağına eminim. Bunlardan biri vize başlangıç tarihin itibariyle 3 ay içinde Fransa’ya girmiş ve işlemleri başlatmış olmak. Durumunuzu bilemiyorum ancak sonradan sıkışmamak ve başka sıkıntılar yaşamamak için bu yıla mahsus yaz tatilini belki biraz kısa tutabilirsin. Fransa’ya geldikten sonra OFII başvurusu, davet bekleme, OFII randevusuna gidiş gibi yapman gereken işlemler olacak ve bunlar da tıpkı Türkiye’de vize çıkışını beklediğin gibi belirsiz süreli işlemler.
   Bir de son sorun için; evet, vize başlangıç tarihinde Fransa’ya girdikten sonra işlemlere başlamadan veya başlayarak ülkeye giriş çıkış yapabilirsin. Ama mektup takibi gibi az önce bahsettiğim zamanı belli olmayan işler var ve senin yerine bunu yapabilecek biri yoksa sıkıntı olabilir. Dolayısıyla OFII başvurunu yapıp Türkiye’ye gidip gelmende sakınca bulunmuyor. Sadece OFII randevusundan haberdar olamazsan ya da olup da randevuna yetişemezsen ne olur onu bilmiyorum.
   Sevgiler,

 2. Yüksel
  13 Mart 2019 / 08:53

  Merhaba benim eşim Fransada yaşıyor türk vatandaşı 2 sene oldu evlendik ve 6 ay öncede eşimden istenen evrakları Strasborda ofiye verdi.25.02.2019 tarihinde eşim babasının evini ikamet adresi olarak gösterdi ve adres gösterdiğimiz evide kontrole gelmişler.Bu evin metrekaresi 4 kişilik aile için yeterli demiş yetkili sözel olarak ama yasal bir yazı daha gelmedi.Şimdi bunda sonraki süreç ne olacaktır.Ben Türkiyede yaşıyorum bana evrakmı gelcek ben burada ne yapacağım şuanda halen daha bekleyecekmiyim.

  • Eva
   19 Mart 2019 / 11:01

   Merhaba Yüksel,
   Ben yazımda bahsettiğim gibi Türkiye’den nikahımız sonrası vizeye başvurup Fransa’ya geçmiştim. Sürecimizde eşimle yaşayacağımız adresimizi de beyan etmiştik ancak herhangi bir ev ziyareti yapılmadı bize. Senin durumun biraz daha farklı. Anladığım kadarıyla yazacağım, çünkü biraz karışık geliyor bu şekilde. Belki aynı durumda olan bir arkadaş çıkar ve sana fikir verebilir. Yanlış anladığım yer olabilir. Varsa, lütfen düzenleyerek yeniden cevapla.
   – Eşin sadece Türk vatandaşı,
   – Ailesiyle, 2 senedir Fransa’da yaşıyor,
   – Siz 6 ay önce evlendikten sonra bağlı olduğu OFII’ye kendisi (senin Fransa’ya gelebimen için) başvuru yaptı,
   – Ev ziyaretiniz gerçekleşti
   Ve artık beklemedesiniz.
   Ben bütün işlemlerimi Türkiye’de konsolosluk üzerinden yaptığım için Fransa’da OFII’ye ne verilir ne istenir bilemiyorum. Ancak mutlaka birilerinin durumu benziyordur diye düşünüyorum.
   Bu arada eşin aynı OFII bürosuna şahsen gidip (gerekliyse önden randevu alarak) durumunuzu sorgulayabilir, takibini yapabilir. Sonuçta işlemleri oradan yürütüyorsanız ona bir yönlendirme yapılabilir. Bir de 25.02.2019’da ziyaret olmuş demişsin henüz 1 ay bile olmamış. Biliyorum belirsiz sürede beklemek daha da zora sokuyor insanı. Ama şunu hep hatırlamanda fayda var ve daha da olacak Fransa’da işler hep kağıt üzerinde ve çok yavaş ilerler. Bu sebeple ara sıra kendini yetkili kimse ona götermek ve durumunu hatırlatmakta fayda olur.
   Sevgiler,

 3. Sinan
  25 Mart 2019 / 10:45

  Merhaba,

  Öncelikli çok faydalı paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Bende aile birleşim vizesi için başvurdum. Doktor muayenesi için randevu verdiler. Benim sormak istediğim ben Fransızca bilmiyorum bilmediğim için de Fransa’ya gittiğim de Ofii’ye başvuru yapacağım onlar beni davet ettiklerinde ben eşimle beraber gidebiliyor muyum ? Şayet yanımda eşim olmadan ben Ofii yetklisiyle nasıl iletişim kuracağım ? Bu konuyla ilgili bilgilendirme yapmanızı rica ederim. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

  • Eva
   25 Mart 2019 / 10:59

   Merhaba Sinan,
   Rica ederim, yazılarımın faydalı olmasına sevindim. Taze taze denk gelmiş sana. Tam da şu an sorduğun soruya cevap veren bir yazıyı henüz yayına aldım. Buradan ulaşabilirsin. Fransa ile ilgili diğer yazılara da göz atman faydalı olabilir.
   Sevgiler,

  • Erdal KOÇGÜRBÜZ
   27 Mart 2019 / 18:55

   Ofi de Türkçe tercüman var eşinde gidebilir…Zaten oraya çağrılanin cogu Fransızca bilmiyor rahat ol 🙂

   • Eva
    28 Mart 2019 / 21:45

    Erdal’ın gittiği yerde tercüman varmış mesela, bu da güzel bir şans.
    Tecrübelerini paylaşmak istersen ilgili yazı altına yorum olarak bırakabilirsin Erdal.
    Sevgiler,

 4. Seray
  26 Mart 2019 / 10:44

  Merhabalar size bir sorum olucak ben ailem ile 12senedir fransada yaşıyorum. Bu sene Fransiz vatandaşliğina gecis yaptim(cifte vatandaslik diyelim)
  Size sorum su ben Fransiz vatandaşi olarakta gozukucem ve benim engelli belgem de var engelli param yatıyor her ay. Ama calismiyorum. Calişamadan eşini buraya getiremezsin diyorlar acaba bu kadar doğru? Eşimi Fransays getirmem için illa calişmam gerek mi? Benim bankamda yeteri kadar param var ve engelli maasimda her ay yatiyor ustelik ciftr vatandaşlik var. Bunlar olmasina ragmen calişmalimiyim illa eşimi getirmek icin?

  • Eva
   28 Mart 2019 / 21:41

   Merhaba Seray,
   Öncelikle Fransız kimliğin var ise her Fransız vatandaşının sahip olduğu haklara eşit şekilde sahip olursun.
   Eşinin Fransa’ya uzun dönemli vize alabilmesi için senin çalışıyor olman ancak bir avantaj olabilir. Çalışmak, düzenli gelir sahibi olmak, ek bir güvence olabilir ama mecburi olamaz. Mecburiyet olması pek mantıklı değil açıkçası.
   Kural olarak bu konuda bir bilgim yok. Ancak Fransız olmayan eş vize başvurusu yaparken, Fransız olan eşin çalıştığına dair bir belge teslim etmiyor. Vize başvuru formuna çalıştığı yer varsa, bunun bilgilerini yazıyor sadece. Tabii ki gerekli durumda konsolosluk ek evrak talep edebilir. Ama çalışmak mecburi diye bir durum bulunmuyor.
   Sevgiler,

 5. Cem
  16 Nisan 2019 / 14:19

  Slm öncelikle verdginiz bilgiler icin cok tesekurler eşimin 10 yıllık otrum izni var esim aile birlesimi icin basvurdu adres olarak babsinin evini gösterdi ev gecen ay dosya numarasi geldi onla birlikde vize basvurusu için evraklar geldi ben dosyayı tammlayip vsf teslim ettdim bundan sonra nasıl bir yol izlelmmz gerek acaba ha bide ev kontrolune gelmedler nasıl olduda ev kontrolu olmadan bana vizeye basvurmam için evrak geldi sorularmi cvp verrseniz cok sevnrm şimdiden teşekkür.

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 20:05

   Merhaba Cem,
   Rica ederim ne demek. Biraz zaman geçmiş şimdiye kadar vizen çıkmıştır umarım.
   Yine de yazmam iyi olur diye düşünüyorum. Vize başvurusı yapman uygundur denmişse ve sen zaten evrakını da teslim etmişsen pasaportunu alman ve sağlık kontrolünden geçmen için sana haber verecekleri zamanı beklemen yeterli. Bize de ev kontrolüne gelinmemişti. Gerekli durumda geliyorlar. O yüzden gelmeyeceklerse de sen ve eşin için çok daha iyi bir heyecan azalmış olur.
   Sevgiler,

   • Kaan
    30 Mayıs 2019 / 20:45

    Merhaba
    Fransiz vatandasi ve fransada oturumu olan türk vatandasiyla evlilikte vize islemleri benzermi hangisi daha hizli ilerliyor sizce tesekkurler

    • Eva
     30 Mayıs 2019 / 22:56

     Merhaba Kaan,
     Ben ilkini yapanlardanım. Bu yazımda da yazdığım hikayemin daha kısası Fransız vatandaşıyla Fransa’da evlenme yolu olurdu. Yorumlarda Fransa’da oturma izni olup eşinin yanına gidecekler/gidenler de var. Onlara yorum bırakarak karşılaştırma yapabilirsin.
     İllegal bir durumu yoksa, Fransız vatandaşı için işler Fransız olmayana göre kolay demeyelim ama tabii ki daha hızlı oluyor.
     Şaka yollu yazmak istiyorum yanlış anlaşma olmasın lütfen. Birden fazla evlenebileceğin kişi var ve hangisi hızlıysa onunla evlenecekmişsin gibi bir hava oluşmuş bu yorumunla 🙂
     Sevgiler,

 6. 22 Nisan 2019 / 08:30

  Mrb evlilik cuzdanijimizi bu hafta alicaZ pasaport icin nereye basvurmamiz gerekiyo yasadigimiz sehiremi konsoloslugami

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 20:11

   Merhaba Büşra,
   Önceki iki yorumun aynı içerikli olduğu için onları yayınlamıyorum. Pasaport için nereye başvuracağız demişsin. Pasaportu ilk kez alıyorsan artık ilçe nüfus müdürlükleri veriyor. Vizeyi nereden alacağım demek istiyorsan oturduğun şehir hangi konsolosluğa bağlıysa oranın üzerinden gidiliyor. Vize başvuru evrakını ise VFS Global ismindeki aracı kuruma teslim ediyorsun.
   Sevgiler,

 7. Zehra
  7 Mayıs 2019 / 13:48

  Merhaba, gerçekten çok güzel bir yazı. Bu aşamaya kadar bi çok konuda destek aldım. Ellerinize sağlık.
  Ben de bir soru sormak istiyorum;
  Ben doktor kontrolü için olan randevuyu iptal etmek zorunda kaldım ve tekrar arayacaklarını söylediler. Fakat tarih veremediler. Bekliyorum. Randevuyu verdikleri gün vizeyi de çıkardıklarını anladım. Vizeden sonra Fransaya gittiğimde ofii bana 1 yıllık oturma iznimi ne kadar süre sonra gönderir ortalama ? Gerçekten bıçak sırtı çünkü Türkiye de düğünüm olacak ve öncesinde halletmek istiyorum tüm bu konuları.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 20:20

   Merhaba Zehra,
   Rica ederim bunları duyduğumda mutlu oluyorum.
   Doktor randevun gelmiş geçmiştir umarım. Oradan verecekleri iki nüsha doktor raporu önemli o olmadan Fransa’ya gitmenin bir anlamı olmuyor normalde. Çünkü, OFII hakkındaki yazılarımda belirttiğim gibi, gittiğinde o raporlardan birini OFII’ye teslim ediyorsun.
   Evet normalde randevu verdiklerinde aynı gün akşamı vizeleri de teslim ediyorlar.
   Vignette veriyor Fransa’ya ilk geldiğinde OFII. Pasaportuna yapıştırılıyor. Bu oturma izni yerine geçiyor. 1 yıl sonuna varmadam oturma izni için başvuru yapıyorsun. Bununla ilgili bilgileri de Fransa ile ilgili diğer yazılarımda bulabilirsin. Evrak Hazırlığı ve OFII hakkındakileri özellikle tavsiye ederim.
   Daha da bilgi paylaşmak istiyorum. Detaylar gelecek yazılarda olacak.
   Sevgiler,

 8. Tülay doğan
  8 Mayıs 2019 / 09:39

  Merhabalar, ayy bu fransanın haftalarca aylarca süren kağıt işleri, prosedürleri yokmu resmen işkence gibi. Mağdurlardan biri de benim çünkü ☺neyse 04.04.2018 tarihinde aile birleşimine başvurdum ve edindiğim bilgiye göre 26 Nisanda bakanlıktan onay almışız, yAni 12 gün olmuş. Bizim elimize geçen herhangi bişey yok tabiki yine haftalar süren şu kağıt faslına takıldık bekliyoruz. Sizden ricam varsa bilginiz onaydan sonraki süreç hakkında benide aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 20:26

   Merhaba Tülay,
   Aramıza hoşgeldin ve tabii ki eşinle kararınızı tebrik ederim.
   Vize başvurusunda evrakını teslim ettikten sonra haber bekliyorsun. Telefonla ulaşıp sağlık kontrolü randevusu veriyorlar. Sonra aynı gün pasaportunu içinde vizenle beraber teslim ediyorlar. Sonrası pılı pırtı toplayıp Fransa’ya yerleşmek. Eğer durum bu ise ve daha hala ses çıkmadıysa Fransız olan eş kimse onun üzerinden konsolosluğa kendini hatırlatmakta fayda var.
   Ancak farklı bir başvuru yaptıysan onun hakkında bilgim olmadığı için bir yorum yapmamam daha doğru olur.
   Bol şanslar,

 9. Zehra
  27 Mayıs 2019 / 12:00

  Merhaba..
  Öncelikle bu bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ediyorum. Benim de size bir sorum olacaktı. Ben de Fransız vatandaşıyım ve eşimi Fransa’ya götürmek istiyorum ama gezme amaçlı. Yani kısa süreli vize için başvuru yapacağız.
  İstenilen evraklar arasında Fransız nikah akdi var. Sanırım bunu konsolosluktan istememiz gerekiyor. Bu arada evlendiğimizi konsolosluğa bildirmiştik ancak o zaman bize herhangi bir belge vermemişlerdi.
  Sizde bu belgeyi almışsınız sanırım. Konsolosluğa direk gitsek bize bu belgeyi verirler mi yani randevusuz ? Yoksa nasıl bir yol izlemeliyiz ?
  Aslında bunu sormamın nedeni benim daha önce bi işim daha düşmüştü konsolosluğa ve beni içeriye almamışlardı randevum yok diye. Bu konu hakkında bana bilgi verirseniz çok mutlu olurum..

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 22:21

   Merhaba Zehra,
   Eşinle 90 günden kısa süreli gitmeyi planlıyorsunuz diye anlıyorum bu yazdıklarından. Ben olsam bu durumda direkt ve sadece turist vizesine başvururdum. Davet vb. Fransa’yla bağım olduğunu gösterecek hiç bir şey sunmazdım. Tek başıma, şu kadar gün gezmeye gidiyorum diyerek gerekli ne varsa onları toparlar sunardım. Bildiğim kadarıyla bu şekilde daha az iş yükü olur eşinin. Çalışıyorsa iş yerinden yazı, maaş bordrosu, bankada en az o günleri kapsayacak kadar para, seyahat sigortası, uçak bileti ve otel rezervasyonu (arkadaşınızda kalacak bile olsanız mutlaka bir siteden ödeme yapmadan, sadece rezervasyon yaptırsın) bunlar en önemliler tabii ki evrak listesini teyit etmek önemli.
   Eğer sen eşin olduğunu gösterirsen, nikah akdi, davet vb. evrak sunarsan bu kez “oraya gidip kalacak mı bunlar” sorusu şüpheli hale getirir. Bin türlü evrak istenir.
   Yalnız şunu da hatırlatmalıyım ki şu an talep etmeyi düşündüğün vize çeşidi ile benim bahsettiğim klasik schengen vizesi için istenen evrak listesi arasında ne fark var bilmiyorum. Bir de işin maddi kısmı var en son schengen vizesi için bolca para ödüyorduk mesela. Bu durumları da göz önünde bulundurarak kendi yolunuza karar verin lütfen.
   Fransız nikah akdini biz konsolosluktan almıştık evet, ancak biz livret de famille başvurusu esnasında ona da başvuru yapmış olduk. Bunun için konsolosluğa öncelikle telefonla ulaşıp bu belgeyi istiyorum diyerek yardım istemek daha kolay olabilir. Bu şekilde gerekli evrakı öğrenip sunarsın. Hem de haberli olacağınız için içeriye alınmakta da güçlük çıkmamış olur.
   Yalnız yine ben olsam ve eğer nikahınızı Fransa dışında kıydıysanız şu adreste yazdığı şekliyle talepte bulunurdum. Veya Fransa’da nikah kıydıysanız hangi belediyede yapıldıysa onun internet sitesinden doğum belgesi ister gibi talepte bulunurdum. Bu önerim için de aynı şeyi tekrarlayacağım. Konsolosluktan almak daha zahmetsiz mi değil mi bunu da öğrenmek faydalı olur.
   Bu arada farklı bir konu geldi aklıma. Eşinle birlikte Türkiye’de yaşadığını da konsolosluğa beyan etmiş miydin? Bu 5 sene sonra eşinin vatandaşlık hakkı elde etmesini sağlayacak. Yapmadıysanız onu da görüşüp halledebilirsin bu arada.
   Sevgiler,

  • Mustafa
   30 Mayıs 2019 / 22:32

   Fransa evlilik cüzdanı elinize ulaştı mi

 10. Elif
  27 Mayıs 2019 / 15:41

  Merhabalar,

  VSF global’e getirilmesi gereken erakların tercümelerin noster tasdikli olmasına gerek var mı?
  Listede yazmıyor fakat bir kişi bana noter tasdıklı olması gerektiğini söyledi. Evrakları tercümeye vereceğim ve bunu bilmem çok önemli.
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 21:06

   Merhaba Elif,
   Vize başvuru listesine yeniden bakman iyi olacaktır. Ben başvururken listede onay istenen evrak belirtiliyordu. Vize için net hatırlamıyorum ama öncesinde nüfus kayıt örneğimi verdiğimde, onaylı tercümandan tercüme ettirip notere ve sonra da hızımı alamayıp kaymakamlığa apostillettirmeye götürmüşlüğüm var. Nüfus kayıt örneğinin yanında onaylı olması gerektiği ibaresi vardı. Belirtilmeyen hiç bir evrak için de ne çevirmene ne de notere uğramadım.
   Yine de gittiğinde denirse, listeyi de yanında götür ve burada yazmadığı için yaptırmamıştım madem öyle gidip tamamlatayım dersin. Gereksiz yere para harcamaktansa bu yol daha mantıklı diye düşünüyorum.
   Sevgiler,

  • Mustafa
   30 Mayıs 2019 / 21:12

   Nüfus kayıt örneği/formül B ve mernis evlilik bildirimi. Bunlari yeminli tercüman da cevirt sonra kaymakamlikta apostillet.

   Lakin fransaya yerleseceksen bunlara ilave bir kac evrak daha var. Özellikle adli sicil kaydini noterin kendi tercumani cevirip onaylıyor sonra apostillet

   • Eva
    30 Mayıs 2019 / 23:09

    Burada bir bilgiyi düzeltmeliyim. Formül B zaten çok dilli evlenme belgesidir. Bütün bilgilerin diğer dillerdeki anlamları evrakta yer alır. Yani bu uluslararası anlaşmalarla, taraf olan bütün ülkelerin bildiği ve tanıdığı bir belge. Fransa da bu ülkelere dahil. Formül B belgesini alıp livret de famille başvurusunda direkt kullanıyorsun. Mernis evlilik bildirimini bize hiç vermedi nüfus müdürlüğü. Biz o olmadan başvurumuzu yapmıştık. Ancak bunda da yine gerekli yazıyorsa masraf yapmak daha mantıklı diye düşünüyorum.
    Evet bir de taşınma durumunu da düşünürsek Fransa öncesi gerekli evrak hakkında buradaki yazımdan da fikir edinebilirsin.
    Sevgiler,

    • Mustafa
     31 Mayıs 2019 / 05:44

     Mernis evlilik bildirimi tek ve gizli evrak. Arşiv de durur. Lakin konsolosluk israr etti. Suan yine hazirliyorum. Formul B cok dilli haklisin. İlk vizemde onun çevirisini talep ettiler. İtiraz ettigin zaman vfs “biz istemioz konsolosluk istioz” deyip kapatıyor konuyu… Cok arastirdim. Bazi evraklari bazi kisilerden istemiolar. Yaninizda her evrakin fotokopileri olsun. Orada sismis fiyatlar odemeyin

     • Eva
      1 Haziran 2019 / 10:55

      Evet Mustafa,
      Mernis evlenme bildirim formu gizli bir evrak. Bunu evlenen çifte bile vermiyorlar esasen. Ancak bu kuralları tam olarak bilmeyen devlet memurları bu belgeyi daha önce veriyor olduğu için konsolosluk bunu hep talep edebileceğini sanıyor. Yazımda paylaştığım gibi bizim talep ettiğimiz müdürlük açık ve net olarak tavrını belirtti ve konsolosluk bunun için önce ısrarcıyken onun yerine mernis evlenme bildirim formu evrakının verilmediğine dair bir dilekçe alarak işlemlere devam etti. Bizim işlemler Beşiktaş nüfustandı ve aynı şekilde Üsküdar nüfus da bu belgenin verilmediğini belirtmişti o zaman.
      Uluslararası anlaşmalar açık ve Formül B üzerinde fransızca olarak her bir metin belirtilmiş durumda. Biliyorum birçok konuda haklıyken sadece istendiği için uzun veya maliyetli yolu seçmek durumunda kalıyoruz. Ancak özellikle Formül B belgesini her iki devlet de tanıyor ve ben bunu yazılı olarak da gösterip sorgulayabiliyorsam bunun üzerine giderim. Aynı durum ilk evrak için de geçerli. Mernis evlenme bildirim formunu neden sunamayacağımı belirten kanun maddesini de yazımda paylaşmıştım. Ek bilgi isterseniz nüfus dairesinin şef veya müdürüne gidin onlar bütün anlaşma vs. açıp size yardımcı olurlar.
      Burada çok dilli belgeyi tercüme ettirip veren arkadaşların tercih ettiği yol yanlış veya doğrudur, bundan söz etmiyorum. Bahsettiğim uluslararası anlaşmaların imzalanmasındaki en baskın amaçlardan biri her gün yapılan onlarca işlemi yaptıran sivil ve yapan personele, bu işlemlerin kayıtlara alınmasına, imzalamış devletler tarafından ortak bir form kullanılarak tanınmasına kolaylık sağlamak, dolayısıyla işlemleri hızlandırmaktır. Benim bunları anlatmamın sebebi kurallar yazılı ve belliyken hem kendi işimi olması gerektiği gibi yapmak hem de benden sonra aynı yollardan geçecek arkadaşlara da destek vermek. Yani “sen getirmiyorsun ama senden önceki bunu yapmıştı” diyerek herkesi zor duruma sokmaları mantıklı gelmiyor.
      Bu arada VFS sadece aracı kurum. Onların söylediği şeylere karşılık vermek mantıklı değil çünkü son sözü VFS’ye de konsolosluk söylüyor. Bu durumda direkt konsoloslukla görüşmek ve ilgili durumu anlatmak çözüme götürecek yol olur. Benim işlemlerim sırasında yapmış olduğumuz görüşmeler de bol olmuştu maalesef. Ancak Mustafa senin başka bir şehirden gidip gelmen de tabii ki zorlayıcı farklı bir nokta. Bir belge eksik oldu haydi gidip halledeyim kolay olmuyor ama nüsuf işlerini de Türkiye’deki bütün nüfus müdürlüklerinden yürütebiliyorsunuz. Önemli olan işlemin mernis sistemine kaydının olması. Yani Ankara’daki veya İstanbul’daki konsolosluğa en yakın nüfus müdürlüğü, tercüman, noter nerede bilmek faydalı olur başka şehirden gelecek arkadaşlar için. Fotokopileri bulundurmak da çok güzel fikir.
      Bunları uzun uzun yazıyorum ki bu işlemleri yapacak arkadaşlar seçeneklerinin farkına varsın. Tek yolun dayatılan olmadığını bilsin. Ha sonra kafa hangi yolla en rahatsa oradan devam elbette. Herkesin bir an önce sevdiceğine huzurla kavuşmasını diliyorum. Bu kadar uğraşın sonu hep mutlu olmak için nihayetinde.
      Sevgiler,

     • Erdal KOÇGÜRBÜZ
      1 Haziran 2019 / 18:01

      Küçük il lerde sorun olmuyor…lakin bazı nüfus idareleri vermiyor…

 11. MUSTAFA
  30 Mayıs 2019 / 07:04

  Merhaba. Daha önce bu yazınızı okuyup hazırlanmıştım 🙂 bayagıda faydası oldu. bunun için tesekkurler. 4 senelik evliyiz ve TR de yaşıyoruz. Kızım ve eşim çifte vatandaş (Fransız-Türk). Biz bu sene 2019 için fransaya yerleşme kararı aldık ve ramazan bayramı sonrası vfs den randevu alacağım. Bu arada artık telefonla değilde siteden İnternet ortamında form vs doldurarak randevu alınıyor.
  Sormak istedıgım son zamanlarda benim durumda olup evrak hazırlayan oldumu, sizin bilginiz varmı? eksik evrakla oraya gitmek istemıyorum. cunku orada listede olmayan sürpriz evrak cıkarabılıyorlar.
  Öneri tavsiye varsa duymaktan mutluluk duyarım. Teşekkürler.

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 21:45

   Merhaba Mustafa,
   Faydası olduysa ne mutlu bana. Rica ederim.
   Sayende bekleyen diğer yorumları da cevaplamış oldum. Onlardan gelecek teşekkürler olursa bir kısmı senindir.
   Hayırlı olsun kararınız.
   Siteden online başvuru yaptığını belirten bir arkadaş vardı. Yorumlarda aratarak ya da biraz gerilere giderek kendisine bir not bırakabilirsin bence.
   Normalde Fransa’nın resmi vize sitesinde görünen hala sayılı evrak var. Ben olsam onlarla ve online başvuru esnasında yazan bir şey olursa da bunları ekleyerek yürürdüm.
   Buradan soru da bırakmış olalım, varsa yakın zamanda işlem yapan arkadaş buraya cevap bırakabilirse Mustafa’ya ve ailesine yardımcı olmuş olur.
   Bu arada sürpriz evrak çıksa bile bunun belirtilmemiş olduğunu ama yine de getireceğini belirtebilirsin. Zaten bu durumda o evrakı toparlaman için gerekli zamanı vereceklerdir. Yani bu konularda kendini daima serin tutmalısın çünkü Fransa demek çok ama çook kağıt işi demek maalesef. Daha bol bool saçma sürprizler çıkacak bunlar da bir kenarda dursun. Hep serin hep sakin:)
   Diğer yorumlara da cevaplar geliyor.
   Sevgiler,

   • Mustafa
    30 Mayıs 2019 / 22:11

    Teşekkürler senindir. Güzel bir şey yaptigin burada. İnan parayla aranip bulunamaz bilgiler. İlk gittigimde yanimda fazlaca evrak ve fotokopi götürdüm. Supriz evrak cikardilar hemen sundum. K.marastan ankaraya git gel kolay degil. Güncel evrak işi yapanlar varsa yorum yaparsa sevinirim

    • Eva
     30 Mayıs 2019 / 23:13

     Rica ederim:)
     Evet bir de çok uzaklardan sırf bir dosya teslim etmek için gitmek var. O da insanı çok zorluyor. Uğraşan herkese bol sabır ve kolaylıklar diliyorum.
     Katkı yapmak isteyen arkadaşlar olursa çok güzel olur kesinlikle.

 12. Ömer
  11 Haziran 2019 / 00:11

  Merhabalar öncelikle teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. Offi genel sağlık taramasında kan ve idrar tahlili yapılıyor mu ?

  • Eva
   11 Haziran 2019 / 06:36

   Merhaba Ömer,
   Rica ederim. Bildiğim kadarıyla hala Verem Savaş’ta film çektirip OFII doktorunun rutin muayenesinden geçiyorsun. Sordukların yapılmıyor.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Looking for Something?