OFII Başvurusu Nasıl Yapılır

Kapak

OFII Başvurusu – Fransa vizesi ve evrak işini detayları ile anlatmaya devam ediyorum. Vizenizin başlangıcından itibaren 3 ay içinde Fransa’ya giriş yapmış olmanız gerekiyor. Eğer 3 ayı geçirirseniz vizeniz geçerliliğini yitiriyor ve başvuruyu yeniden yapmak zorunda kalıyorsunuz. Planlamalarınızı ona göre ayarlamayı unutmayın. Bu yazım Fransa’ya gelir gelmez nereden başlamanız gerektiği hakkında. Bu sorunun cevabı l’Office Français de l’Immigration et de l’Intégration, türkçe adıyla Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi ve en sık kullanılan haliyle OFII. İlk görüşmeyi İstanbul’da yapıyorsunuz zaten artık tanıdık gelmiştir. Sonrasında da burada, Fransa içinde OFII başvurusu ile başlayıp devam ediyor bağınız. Türkiye’deyken Fransa uzun dönemli oturum vizesi aldınız. Aşağıda anlatacağım adımlar almış olduğunuz bu vizeyi, Fransa oturum izni olarak tanısın diye OFII’den attestation talebinde bulunma işlemi oluyor. Attestation için en basit haliyle sertifika diyebiliriz. Bilmekte fayda var, bundan sonra sıkça rastlayacağınız bir kelimedir.

– Tahmini okuma süresi 13 dakikadır.

– Yazıya başlamadan yazıyı okurken hafiften arkada çalsın diyenleriniz için:

Open in Spotify

Başlıklar

 • Evrak Hazılığı
 • Dosyanın Gönderilmesi – Randevu; OFII Başvurusu
 • OFII’den Evrakın Alındığına ve Tam Olduğuna Dair Yazı
 • OFII’den Randevu Tarihini ve Görüşmede Sunacağınız Belgeleri Belirten Yazı
 • Vergi Pulu Alma
 • Süreler Ne Kadar?

 

Evrak Hazırlığı

Fransa’ya geldikten sonra 3 ay içinde size en yakın OFII bürosu ile görüşme yapmış olmanız gerekiyor. Yapmazsanız OFII’nin pasaportunuza yapıştıracağı, vizeniz dışındaki oturum izninizi almamış olursunuz. Bu süre bitimindeki herhangi bir kimlik kontrolü vb. durumunda OFII’nin pulu olmadan, Türkiye’den aldığınız vizenin geçerliliği kalmıyor. Fransa’daki varlığınız veya Schengen bölgelerine yapacağınız seyahatler illegal duruma düşüyor. İşlem yapmak için ise geri sarıp Türkiye’ye dönerek vize talebinde bulunmanız gerekiyor. Vize başvurusu yaparken doldurduğunuz OFII formunun açıklamalar kısmında anlatılan da bu. İşte bunun gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak için OFII görüşmenizi ne kadar erken talep ederseniz o kadar iyi. 3 ay içinde randevu alabilmek için, mümkünse geldiğiniz ilk hafta içinde OFII başvurunuzu yapın. Sebep: OFII’ler devlet dairesi ve her zaman çok “yoğun çalışıyorlar”. Ben pazar günü gelip perşembe günü evrakımı postaya vermiştim. Şanslıydım ki kasım ayı sonlarıydı. Hele de haziran – ağustos gibi geldiyseniz tam tatillere ve rahatlama zamanlarına denk geleceğiniz için süreç biraz daha uzayabilir. Bu durumları göz önünde bulundurmakta fayda var. Göndermeniz gerekenler listesini az önce bahsettiğim OFII başvuru formundan görebilirsiniz. OFII resmi sitesinden de aynı evraka ulaşabilirsiniz, bağlantısını buraya bırakıyorum. Yalnız zaman içinde değişiklik olmuş olabilir. Size verilen listede ek bir evrak varsa onu da eklemeyi unutmamalısınız. Ve her Fransızca dokümanı detaylı okumalısınız, siz bilmiyorsanız sevgiliniz veya bilen birine mutlaka okutun ve iyice anlamaya çalışın.

illüstrasyon harita

Bienvenue en France

 

OFII’ye giderken Türkiye’den aldığınız doktor raporunu götürmeniz isteniyor. Bana İstanbul büroda iki tane doktor raporu verilmişti. Her iki sayfa da ilk bakışta aynı gibi görünüyor. Sayfanın en alt kısmına dikkat edince birinde “Destinataire: Préfecture” diğerinde “Destinataire: Intéressé” yazıyor. OFII’ye teslim etmeniz gereken “Destinataire: Préfecture” yazılı olan. Diğerini de ilk yıl bitimi oturum uzatma için başvuru yaparken teslim etmek üzere unutmayacağınız ve kaybetmeyeceğiniz bir dosyada saklayın. Bu arada Türkiye’de var ama ülkesinde OFII doktoru olmayanlar Fransa’ya geldikten sonra doktor randevusuna ve akciğer filmi çekimine yönlendiriliyorlar.

 

Dosyanın Gönderilmesi – Randevu; OFII Başvurusu

Posta ile istenen evrak için hep fotokopilerini gönderdim, sağlık raporu gibi. Dokümanın asıllarını hazırda tutun esas randevuya giderken götüreceksiniz. Göndereceğiniz her kağıdın taranmış halini Fransa Öncesi Evrak Hazırlığı yazımda bahsettiğim gibi bulut sisteminde arşivlemeyi unutmayın. Sonradan gerekli olursa ne gönderdim hangi tarihteydi gibi soru işaretlerinize şıp diye hızlıca yanıt bulursunuz. Peki evrakı hazırladınız. Hangi adrese göndereceksiniz? Yine Türkiye’de vizenizi alırken verilen kağıtta OFII adresleri yer alıyor. Fransa’da ikamet edeceğiniz adrese en yakın OFII’yi bulun, çünkü bağlı olacağınız, başvuru yapıp görüşeceğiniz büro orası. Bu bağlantıdan Fransa’daki bütün OFII adreslerine ulaşabilirsiniz.

 

Evrakı nasıl göndermelisiniz? Gönderme yolu sadece tavsiyedir. Normal posta kullanmak dışında herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. Hangi yolla isterseniz gönderebilirsiniz. Ben kendi yolumu ve neden bu şekilde gönderdiğimi anlatıyorum sadece. Önemli: Bu ve bundan sonraki bütün resmi yazışmalarınızı takip numaralı posta yolu ile göndermek sizin faydanıza. Bu işlemin ismi Fransa için Lettre Recommandé. Buranın PTT’si La Poste, özelleşmeden önce onun ismi de PTT imiş. La poste üzerinden takip numaralı göndermek için iki seçenek var. Türkiye’den bildiğiniz iadeli taahhütlü ve taahhütlü posta yolu. İadeli taahhütlü olan Recommandé Avec Avis de Réception. Bununla gönderinize bir takip numarası alırsınız. Sonrasında postanız teslim edildiğinde teslim alan kişiden alınan imzalı posta alındı kağıdı getirilip sizin posta kutunuza bırakılır. Böylece hem teslim tarihi hem de alan kişi ismi/imzası size ulaşır. Veya bizim taahhütlü olarak bildiğimiz; Recommandé Sans Avis de Réception; bununla gönderinize ait bir takip numarası olur ve sorguladığınızda hangi tarihte teslim edilmiş olduğunu internetten veya La Poste’tan görebilirsiniz. Benim tercihim ikincisi oluyor. Aralarında pek fiyat farkı yok ama devlet dairesine gönderiyorsunuz. Kimin aldığı pek önemli değil, çünkü işi takip eden birden fazla kişi oluyor genelde ve önemli olan evrakın hangi tarihte oraya teslim edilmiş olduğu. İleride kayıp vb. bir problem çıkarsa, elinizde evrakın teslm edildiğine ve tarihine dair bir kanıt oluyor yani. Takip numarasız “lettre verte” var mesela en ucuz yol o. Onunla gönderdiğiniz durumda evrak ulaştı ulaşmadı ne zaman nereye… hiç biri için cevap alamazsınız. Dolayısıyla, gerekirse dayanak gösterebileceğiniz resmi bir kanıtınız olmaz. Elbette seçim her durumda sizin tasarrufunuzda. Yine hatırlatmakta fayda var, henüz başıma gelmedi ama kayıtlı gönderdiğiniz ulaşım tarihi belli evrakın da içeriye girdikten sonra kaybolmayacağı gibi bir garanti yok. Ortadan kaybolursa siz sadece ben bu bu bu evrakı şu tarihte size ulaştırmıştım dersiniz. Tabii ki bu çok uç bir örnek.

fransız posta kutusu

Fransa’da her yerde görebileceğiniz posta kutusu.

Bu arada OFII illa ki posta yoluyla istiyor evrakı. Elden teslim etmek isterseniz gidip şansınızı deneyebilirsiniz, ama pek ümitli olmayın. Kaldı ki illa gidecekseniz, benim tavsiyem, yine önden recommandé ile evrakı gönderip sonra evrakınızın kopyaları ile gitmek. Çünkü elden kabul edilen bir evrak bile olsa size o an orada evrakınızı teslim aldıklarına dair bir yazı vermiyorlar. Evrak kaybolabilir, unutulabilir… Böyle bir durumda lettre recommandé ile içeriye evrak teslim ettiğinize dair kanıtınız, takip numaranız olacaktır. Ve, bir diğer nokta, burada devletle olan her yazışma normal posta yoluyla yapılıyor. Evet telefon veya e-posta beklemeyin genelde karşlıklı sadece posta yolu ile haberleşiyorsunuz. E-posta atabildiğim birkaç yer oldu ama onlar da bire bir görüşene kadar derdimi anlamadılar. Dolayısıyla postayı gönderdikten sonra posta kutunuzu sıkça aşındıracaksınız.

 

OFII’den Evrakın Alındığına ve Tam Olduğuna Dair Yazı

Ben dosyamı kasım sonu postaladım. Gönderdikten sonra ilk beklenecek yanıt evrakınızın tam olduğu ve kayıt altına alındığı ile ilgili bir yazı. Şaşırmayın ve aynı zamanda önemsememezlik etmeyin. Başlığı: Attestation De Reception du Formulaire de “Demande d’Attestation OFII”. Yazıda; hangi tarihte belgelerinizin onlara ulaştığı, göndermiş olduğunuz “demande d’attestation OFII” (İstanbul’da konsolosluk tarafından onaylanan OFII yazısı) yazısının kabul edildiği, isim, doğum tarihi vb. bilgileriniz yer alıyor. Bu yazı sizin buraya göçtükten sonra sizden beklenen davranışı gösterdiğinize, laylaylom takılmayıp OFII’ye gelişinizi bildirdiğinize dair bir kanıt. Fransa resmi sitesinde, kimlik kontrolünde “ben geldim ve OFII’ye başvurdum” diyebilmek için, bu kağıdı yanımda bulundurmam gerektiğini okumuştum. Hiç kontrol olmadı ama yaşadığınız bölgeye, kimi zaman yaşanan toplumsal olaylara göre kontrol durumu değişebilir.

OFII logo

OFII’den Randevu Tarihini ve Görüşmede Sunacağınız Belgeleri Belirten Yazı

Bu onay yazısından sonra bir mektup daha alacaksınız. Bu kez randevu tarihinizi belirten yazı gelecek. Esas beklediğimiz davet yazısı bu. Benim aldığım mektup 4 sayfadan oluşuyordu:

İlk sayfa OFII ile yapacağınız görüşmenin içerdiği formaliteleri belirtiyor. Başlığı: Visa de Long Sejour Dispensant de la Demande de Premier Titre de Sejour.

İkinci sayfa “Convocation a la Visit d’Accueil” görüşme yapacağınız gün saat ve adres belirtiliyor. not: Görşmeye gittiğimizde kapıdaki görevli içeri alırken pasaport ve bu convocation sayfasını görmek istedi. Bu sayfada açıkça gecikmeye karşı toleransları olmadığını belirtiyorlar. ÖSYM sınav binası gibi, önceden gidip adresi keşfetmekte fayda var, karmaşık bir yerdeyse geç kalabilirsiniz. Risk almaya değmez diye düşünüyorum.

Üçüncü sayfa Convocation Pour l’Attestation Par l’OFII de l’Accomplissement des Formalites. Burada yine randevu tarihi ve adresi yer alıyor. Ama esas olarak attestation formalitenizi tamamlamanız için gereken evrak listesi yer alıyor. “muni de:” diye başlıyor. Vesikalık fotoğraf, pasaport gibi devam ediyor liste. Sonradan değişiklik olabileceğinden bunları yazmak gerekli değil diye düşünüyorum. Bu detaylar sadece kağıtları aldığınızda fikriniz olabilmesi için paylaştığım bilgilerdir. Bu arada giderken pasaportun dışında gerekebileceği için fotokopisini de götürmüştüm ben.

Dördünce ve sonuncu sayfa Taxe Percue a l’Occasion de la Delivrance du Premier Titre de Sejour. Bu kısım vizenizin vergi ücretinin belirtildiği yer. Randevuya gitmeden önce bunun ödemesini yapmalısınız.

 

Vergi Pulu Alma

Ben kartla www.timbresofii.fr adresi üzerinde ödememi yapmıştım. E-posta adresime anında ödendi makbuzu iletildi. O makbuzun çıktısını alıp OFII görüşmeme gittim. Bana göre en kolayı olsa da tercihiniz veya imkanlarınız farklı ise internet üzerinden ödeme dışında iki yol daha var. Birisi vergi dairesine (Fransa’da ismi impôt) giderek yine kartla veya nakitle ödeme. Bir diğeri ise Bureaux de Tabac (yine sıkça duyacağınız ve göreceğiniz bir yer) bizdeki sigara satan büfeler, bakkallar gibi dükkanlar oluyor. Onlardan birine gidip belirtilen miktarı ödeyerek alabilirsiniz. Ancak benim ödediğim 250€ idi, bu kadar yüksek miktar için vergi dairesi daha mantıklı olabilir.

Bureaux de Tabac

Bureau de Tabac diye bahsettiğim dükkanlardan biri.

 

Süreler Ne Kadar?

Baştan sona kadar ilerledik. Peki bu arada süreler benim için nasıl geçti? Geldiğimin 4. günü evrakımı postalamıştım. Hemen ertesi gün OFII’ye ulaştı. Hiç telefon etmedim, sevgilimden öğrendiğim üzere hemen cevap gelmezdi, hatta uzuun bir süre beklemem gerekebilirdi. Gerçekten bir zaman almıştı ama beklediğim kadar da uzun bir zaman beklememiştim. Girişte bahsettiğim gibi yaz aylarına denk geldiyseniz veya alakalı alakasız sebeplerden bu süre uzayabilir. Ben tam 3 hafta sonra aldıklarına dair yazıyı ve randevu mektubumu aynı gün posta kutumuzdan aldım. Çok yakın tarihlerde hazırlanmışlardı. Belki de aynı gün postaya verilmişlerdir. Yani yukarıda bahsettiğim iki mektup için uzun aralar geçirip beklemem, neyse ki, gerekmedi. Hatta nasıl olmuş bilemiyorum ama aynı mektuplar birkaç gün sonra yine geldi:) Bu sadece bilgi için detay. Ve verilen randevu tarihi tam 1 ay sonraya idi. Randevuya gitmeden 4-5 gün önce de vergi ödememi yaptım. Nihayet, 3 aylık süremin 2. ayında görüşmemi tamamlamıştım. Pasaportuma şu görünümde bir OFII stickerı benim yanımda yapıştırıldı. Sonra mutlu huzurlu vedalaştık.

Pasaporta yapıştırılan sticker

Örnek bir OFII stickerı

 

Yönelttiğiniz birçok mesajdan biliyorum ki meraktasınız, OFII’de neler oluyor?! OFII görüşmemi sonraki yazımda adım adım paylaşmak için hazırlıklarıma başladım bile. Bu postu çok uzatmanın anlamı yok. Zira yazıları ne kadar kısa tutayım dediysem o kadar uzadılar. Çene düşüyor ne yapalım. Bu arada bebeğimizi beklediğimiz günlerin sonuna yaklaşıyoruz. Arayı çok açmadan, bir sonraki yazımı paylaşmak istiyorum ama bir süre sesim çıkmazsa bilin ki yavru geldi.

*Ek Not: Fransa OFII Görüşmesi yazım yayında buradan da direkt ulaşabilirsiniz.

 

Umarım yazılarımın ihtiyaç duyan arkadaşlara faydası oluyordur. Yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Tecrübe ettiyseniz sizin de bu konudaki fikirlerinizi duymayı çok isterim. Unutmayın yaptığınız yorumlar, benim yazdıklarım kadar yolu buraya düşen herkese fikir veriyor. Hikayelerimiz bire bir aynı olmasa da onların sürecine yardımcı oluyor. Son olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı da kutluyorum.

 

Sevgiler,

Comments

 1. Hulya
  4 Eylül 2018 / 22:42

  Merhabalar, bilgiler icin tesekkurler. Sormak istedigim, 3 aylik sure icerisinde Fransa’ya varip, OFII’ye belgeler gonderildikten sonra randevu tarihinize kadar illaki Fransa’da mi bulunmali? Turkiye’ye geri gelme imkanimiz yok mu acaba Randevu tarihi gelene kadar? Bilginiz varsa bilgilendirirseniz sevinirim.. hoscakalin.

  • Eva
   6 Eylül 2018 / 10:26

   Merhaba Hülya,
   İlk 3 ay içinde Türkiye’den aldığın vize ile bütün Schengen bölgesi ve Türkiye’ye giriş-çıkış yapabiliyorsun. Bu konuda herhangi bir problem olmuyor.
   Yani başvurunu yapıp Tr’ye gidip o 3 ay içinde dönebilirsin. Burada önemli olacak nokta OFII’nin mektupla haberleşmesi. Yani sana randevu tarihini mektupla bildirdiklerinde posta kutunu kontrol eden biri yoksa ve sen bundan haberdar olmazsan o durumda sıkıntı yaşayabilirsin diye düşünüyorum. Ha, zaten randevu tarihini biliyorsan kaçırmamak üzere dilediğin yere git hiç düşünme derim.
   Sevgiler,

   • Hulya
    6 Eylül 2018 / 22:23

    Cok sagolun, bir de dil egitimi hakkinda ne zaman yazilar paylasicaksiniz merakla bekliyorum:)

    • Eva
     8 Eylül 2018 / 10:44

     Rica ederim Hülya,
     Dille ilgili de bir yazı gelecek. İlk sırada OFII görüşmesi vardı aslında. Ama şu an beklediğimiz gibi bebeğimiz geldi. Ve alışmaya çalıştığımız çok şey var. Öncelik tabii ki bebeğimin.
     Hem bu dönemde fransız sağlık sistemi ile ilgili de bolca deneyim oldu. Bunlar için de yazılara hazırlık oluyor.
     En yakın zamanda paylaşmaya çalışacağım. Ben de ilgine çok teşekkür ederim.
     Sevgiler,

     • Hulya
      8 Eylül 2018 / 23:36

      Hayırlı olsun çok sevindim adınıza.. beraber nice güzel bir ömür dilerim:)

      • Eva
       11 Eylül 2018 / 12:22

       Hülya Merhaba,
       Çok incesin, çok teşekkür ederiz.
       Sevgiler,

  • MUSTAFA
   30 Mayıs 2019 / 10:28

   tam sormak üzere olduğum bir soruyu, sormuş hülya hanım. Teşekkürler. Bende 15/20 gün sonra tekrar TRdeki evimi toparlamak için bir haftalığına gelmek istiyordum.

   • Eva
    30 Mayıs 2019 / 21:50

    Süper o halde.
    Sevgiler,

 2. Hüseyin
  24 Eylül 2018 / 12:10

  Merhaba, sayenizde bu süreçlere de bakmanın zamanı geldi, OFII ye ileteceğimiz evrakları Fransa’dan mı göndereceğiz yoksa Türkiye’den mi?

  • Eva
   24 Eylül 2018 / 12:34

   Merhaba Hüseyin,
   Yazımın yardımcı olacak oluşuna çok sevindim. Bu yazıyla artık Fransa’ya göç ettikten sonraki sürece geçmiş olduk. Yani bahsettiğim evrak buraya taşındıktan sonra Fransa’dan postaya verilip OFII’ye gönderiliyor.
   Sevgiler,

 3. Eren
  15 Ekim 2018 / 12:19

  Merhaba eva,fransız evlilik cüzdanı için evrakları teslim ettim başvuruyu yaptım fakat 6 hafta olmasına rağmen hala bir geri dönüş alamadık, mail attık geri dönüş olmadı. 4-6 hafta arası demişlerdi. Konsolosluğuda arıyoruz fakat çalıyor açılmıyor. Bu durumda nasıl bi yol izlemeyiz

  • Eva
   18 Ekim 2018 / 11:00

   Merhaba Eren,

   Anladığım kadarıyla başvurunuz yaz dönemi sonlarına denk gelmiş. Dolayısıyla ufak da olsa etkisi olabilir. Çünkü yaz dönemi onlar için tam anlamıyla tatil dönemi. Yine de problem yok başvuruyu yapmışsın ve bir şekilde dönüşü alacaksın.
   Herkesin kendine göre bir yolu oluyor tabii. Ben olsam ne yapardım, ne yaptım bahsedeyim. Çok resmi bir e-postayı fransızca olarak yazıp her gün gönderirdim. Bulabilirsem başka adreslere de gönderirdim. Ve hatta diğer konsolosluğa da ben başvuru yaptım ama hiç dönüş alamıyorum acaba görüşebileceğim bir yer var mı diye yazar/arar sorardım. Normal süresi ne ise üstüne 2 hafta geçtikten sonra da cevap alana kadar her gün yazmaya devam eder ve mutlaka yine cevap alana kadar her gün konsolosluğa giderdim. Çalışıyor olabilirsin durumun müsait olmayabilir ama ağlamayan meme yok derler ya işte derdini tam olarak ifade etmeyene cevap zor geliyor. Belki vakit harcıyorsun ama biraz ısrarcı olmakta fayda olabilir, tabii ki hep çok düzgün bir dille kendini ifade ederek.

   İzlediğin yolu ve sonuçları sonradan paylaşırsan da güzel örnek olursun.

   Bol şanslar diliyorum,

 4. Hüseyin
  4 Kasım 2018 / 02:11

  Merhaba, Fransa’dan selamlar 🙂 Her şey için teşekkür ederim, geleli bir hafta oldu, OFII randevusunda neler soruyorlar?
  Teşekkür ederim.

  • Eva
   6 Kasım 2018 / 10:05

   Merhaba Hüseyin,
   Hoşgeldin! Çok sevindim, harika haber. Esas gıcık evrak işi bundan sonra başlıyor, yazılardan az çok fikrin olmuştur.
   Yazacak çok konum birikti, securite sociale numarası almaktan tut da fransız ehliyeti değişimi işlemlerine kadar. Ama yavruyu da bir yandan büyütme işim dolayısıyla maalesef bekletiyorum onları. OFII görüşmemi de yazıyorum ama editleme işlemim bitmediğinden yayına alamadım. Yeni geldiysen OFII’ye gitmek için bir süre daha bekleyeceğinden benim maceramı okumak için az daha sabredebilirsin diye düşünüyorum.
   OFII başvurunu yaptın mı? Biraz ondan bahsedebilirsin istersen.
   Sevgiler,

 5. Hüseyin
  15 Kasım 2018 / 07:55

  Yavrunuza sevgiler ☺️ Evet evrakları postaladım şimdi cevap bekliyorum, bir de şunu rica edebilir miyim? Belki bir hazırlığınız vardır bu konuda ya da tavsiyeleriniz olabilir. Mevduat hesabı açtırma ve kredi kartı nasıl alabiliriz?
  Teşekkürler

  • Eva
   18 Kasım 2018 / 00:24

   Merhaba Hüseyin,
   Çok teşekkür ederiz, her gün biraz daha büyüyor yavru. Darısı isteyenlerin bekleyenlerin başına.
   Haydi hayırlı olsun. Fazla beklemeden cevap alman dileğiyle.
   Bahsettiğin konu da önemli ve en acil değil ama ilk yapılması gerekenler listesinde yer alıyor, onun için de kısa bir yazı çıkarırım diye düşünüyorum. Ancak burada en önemli anahtarı söyleyeyim. Fransa’da, çalışıyorsan yani iş sözleşmen varsa çok rahat bir şekilde, neredeyse dilediğin bankadan, hesap açma talebinde bulunabilir, kredi kartı isteyebilirsin. İş sözleşmen olması Fransa’da kayıtlı yani yasal bir gelirin olduğunu gösteriyor.
   Eğer yoksa, ki şu an securite sociale numaran bulunmuyorsa ve istekte bulunacak bir iş veren de yoksa numaranı alana kadar çalışma şansın olmuyor, dolayısıyla resmi bir gelirin olmadığı durumda, geliri olan eşinin üzerinden onunla ortak hesap açabiliyorsun. Ben o şekilde hesap açtım. Bu kişinin illa ki eşi olması da gerekmiyor normalde, aynı adreste yaşama şartı aranıyor. “Justificatif de domicile” senin yaşadığın adresi beyan eden belge, çok istenen bir belge neredeyse her başvurunda gerekecek bu arada. Bankadan bankaya şartlar değişiyor olabilir ama esas nokta resmi geliri olan ve aynı adreste yaşadığın birinin ödeyemeyeceğin durumda borcunu ödeyebilecek kapasitede olması. Hızlı yazınca karmaşa olmuş olabilir. Cümle ilk seferde anlaşılmazsa sesli şekilde yavaşça okuyunca anlaşılacağına eminim:)
   Bu bağlantıdan daha detaylı bilgi alabilirsin.
   Sevgiler,

 6. Hüseyin
  21 Kasım 2018 / 07:44

  Teşekkür ederim, biraz daha bilgi sahibi oldum ve bu arada yine bir sorum olacak size, OFII’ye gitmeden herhangi bir yerde çalışmaya başlayabilir miyim?
  İş teklifim geldi sigortam da olacak, ama bu durumlardan OFII’nin haberi yok, olması gerekiyor mu acaba? Ya da istediğim gibi herhangi bir işe girip başlayabilir miyim? Aklımda bu sorular varken henüz işe başlamadım, teşekkürler.

  • Eva
   17 Aralık 2018 / 22:37

   Merhaba Hüseyin,
   Rica ederim.
   Aklındaki sorulara çoktan yanıt bulmuş olabilirsin, ancak yazabiliyorum.
   OFII görüşmen öncesi çalışmaya başlamanda hiç bir sakınca yok. Bilakis ülkeye uyum sürecin açısından çok güzel bir artı bu.
   Çalışmak için ihtitacın olacak şey sécurité sociale numarası (SS olarak yazacağım bundan sonra). SS numarası Türkiye’deki sgk no gibi bir şey. Bu numara olmadan kayıtlı çalışamazsın. Legal olmazsa da işveren çalıştıramaz.
   Numarayı edinmenin bildiğim iki yolu var. İlki normal olarak Fransa’ya girdikten 3 ay sonra kendi evrakınla başvurarak almak, ikincisi de seninki gibi bir teklif aldığında iş vereninin bunu senin için istemesi yoluyla almak.
   İş teklifi almış olman çok güzel olmuş! Çalışmaya başladın mı?
   Sevgiler,

 7. Arzu
  28 Aralık 2018 / 15:38

  Merhabalar
  Ben bişey sormak istiyorum
  Ben fransaya geldim ofi den ilk randevum 14 ünde ben randevudan önce türkiyeye giriş cikiş yapabilirmiyim

  • Eva
   28 Aralık 2018 / 16:13

   Merhaba Arzu,
   Evet yapabilirsin.
   Sevgiler,

 8. Hulya
  9 Ocak 2019 / 16:32

  Merhaba,
  Internetten edindigim bilgiye gore artik ofii saglik raporu kalkmis dogru mu? Ne istanbulda ne de fransa da sanirim muayene olmayacagiz

  Ben 1 yillik dil egitimi icin gidiyorum
  Campus france bana bilgi vermedi ne yapmam gerektigi hakkinda…

  Kafam karismis durumda nereye gidecegim, nereye ne evrak goturecegim diye…
  Ofii formu doldurdum, ony heralde vfs bana geri verecek?
  Pul mul of her sey cok karisik

  🙁

  • Eva
   11 Ocak 2019 / 00:14

   Merhaba Hülya,
   Benim vizem aile birleşimi idi ve 90 günden fazla sürecek eğitim için alınan öğrenci vizesi gibi uzun dönemliydi. OFII sağlık kontrolü hala var diye biliyorum, bu bütün uzun dönemli vize ile gelen kişileri kapsıyor. Türkiye’de OFII bürosu olduğu için de Fransa’ya gelmeden orada kontrolden geçiliyor. Ülkesinde OFII bürosu bulunmayan kimseler Fransa’da sağlık kontrolünden geçiriliyor.
   Ancak bu konu çok takılınacak bir konu değil. Yapılacaksa zaten OFII sana randevu verdiği gün içinde ne yapman gerektiğini aktaracak. Evlilik Yoluyla Fransa yazımda genel olarak bahsediyorum o kısımlardan.
   Campus france ücret ödeyip çalıştığın danışman firma ise detaylı bilgiyi ısrarla istemelisin.
   Şu an hangi aşamada olduğunu belirtmemişsin.
   Vize başvuru evrakını vfsye teslim ediyorsun. OFII formu da içinde oluyor. Bu evraka mavi bir onay damgası basılıyor. Bunu da vizeni verirken konsolosluk basıyor. Sonra pasaportu teslim aldığın gün bu onaylı evrakı da veriyorlar. Fransa’ya gelirken getiriyorsun.
   Sevgiler,

 9. Hüseyin
  9 Ocak 2019 / 17:38

  Evet çalışmaya başladım ama henüz OFII’den haber gelmedi biz de bugün binaya gittik görevli memur mail adresi verdi durumunuzu bu mailin ucundaki kişi ile çözmeye çalışın dedi. Biz ne yapmalıyız. Nerdeyse 3 ay olacak ben Fransa’ya giriş yapalı. Yani ocak ayının 27sinde 3 ay oluyor neler yapmalıyız sizce?
  Teşekkürler.

  • Eva
   11 Ocak 2019 / 13:26

   Merhaba Hüseyin,
   Çok sevindim çalışmaya başlamana.
   Hangi bölgedesin bilmiyorum ama Nantes’e bağlı tanıdığım biri haziran 2018’de geldi ve hala haber gelmesini bekliyor. Eylül ayında OFII’ye sorduklarında daha vizesi aralık ayında dolan kişileri çağırdıklarını söylemişlerdi. Anlayacağın 9 ay kadar geriden gidiyorlardı. Ancak evrakının kabul edilmiş olduğuna dair yazısını aldı. Yani sorulsa ben başvurdum davet bekliyorum diyebilecek şekilde beklemeye devam ediyor.
   Belki senin bağlı olduğun büro da çok yoğundur. Her durumda verilen e-posta adresine açıkça durumunu belirten bir yazı göndermek faydalı olur. Bir de bu yazımda da bahsettiğim OFII’den gelecek ilk yazı (evrakının alındığına ve tam olduğuna dair yazı) geldiyse onu kaybetmemen, gelmediyse onu talep etmen çok iyi olur. *Gelmediyse, ben büroya tekrar gidip ısrarla bana bu yazıyı vermeniz gerekli diye tutturup alırdım. En azından bunu yapabilirler çünkü.
   Sevgiler,

   • Hüseyin
    14 Ocak 2019 / 01:27

    Merhaba tekrar, evet posta geldi fakat pasaport sayfaları tam olması gerekiyormuş sanırım. Dolayısıyla eksik evrak diye belirttiler yazıda, onları tamamlayıp tekrar göndereceğim.
    Yakın bir zamanda yine dönüş yaparlar diye düşünüyorum.
    Teşekkürler.

 10. Taner
  10 Ocak 2019 / 18:58

  Selamlar Eva,

  OF II görüşmesi öncesi randevu almak adına OF II ‘ye gönderdiğin doldurulmuş form copy miydi yoksa orjinal miydi?

  Kolay gelsib selamlar

  • Eva
   18 Mart 2019 / 21:31

   Merhaba Taner,
   Formu doldurup yazımda belirttiğim gibi fotokopisini göndermiştim. Asıllarını randevuya giderken götürüp teslim ettim.
   Sevgiler,

 11. pelin
  1 Şubat 2019 / 23:18

  Merhaba öncelikle bebeğinizle sağlıklı bir ömür dilerim. DÜşüncelerimi dile getirebilirim umarım zira biraz kafam karıştı. Erasmus öğrencisi olarak Paristeyim 10 gün oldu geleli. Zannediyordum ki OFII’a başvurmam gerekli değil bu yüzden geldiğimden beri diğer şeylere önem vermiştim ve bugün araştırdığım kadarıyla ilk iş günü detayları öğrenmek için OFII ofisine gideceğim fakat zannediyorum ki ne fransızcam onları anlamaya yetecek ne de ingilizce anlaşabileceğiz. Bu yüzden cevap verirseniz sevinirim. Şimdi elimde konsolosluk onaylı OFII formu dışında hiç bir şey yok ki onunda ofii ofisinden doldurulacağını düşünüyordum bu yüzden hala nasıl mektup ile yollayabileceğimi anlamış değilim. Yazınızı bir çok kez okudum siz belgelerinizi yolladınız onlar size mektupla geri dönüş yaptı randevuya gittiniz ve 2 ayda işlemleriniz halloldu. Yani ofii ofisine gitmediniz ve direkt belgeleri yolladınız. Anlamadığım merak ettiğim kısım burası eğer en kısa sürede yazabilirseniz. Şİmdiden teşekkürler

  • Eva
   17 Mart 2019 / 12:07

   Merhaba Pelin,
   Çok teşekkür ederim güzel dileklerin için. Yavru dolayısıyla uzun süredir cevap veremiyordum. Mesajını daha önce görmüş olmayı çok isterdim, umarım her şey yolunda gitmiştir. Yine de cevap anlayabildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım. Evrak işi söz konusuyken kafa karışıklığı hiç bitmiyor, çok haklısın.
   Vizenle birlikte verilen OFII başvuru formunu buraya geldiğinde mektup yolu ile bağlı bulunduğun OFII’ye yolluyorsun. Garip bir şekilde, Fransa’da hala her iş eski usul mektuplaşma yoluyla yürüyor. OFII’nin konsolosluk onaylı formunun alt kısmı boş ve bu kısmı elle yazıp (kendi bilgilerin) o şekilde diğer evrakınla birlikte posta yoluyla gönderiyorsun. Eğitim vizesi için farklı evrak olabilir ancak ben OFII başvuru formu dışında sağlık raporu vb. belgeleri göndermiştim. Bir de kalış süren ne kadar bilmiyorum ama 90 günden uzun kalışlar uzun dönemli vizeye dahil oluyor. Yani 90 günden uzun kalışlar için OFII’yle her türlü muhatap olunuyordur.
   Evet, ben evrakımı istendiği gibi posta yoluyla gönderdim. OFII’den aldığım kabul ve davet mektupları sonrası OFII’ye gidip pasaportuma yapıştırılması gereken vignette (pasaporta yapıştırılan ve senin göçmen bilgilerinin yer aldığı bir pul diyelim) evrakını aldım.
   Bol şanslar ve kolaylıklar diliyorum.
   Sevgiler,

 12. Gülbahar
  20 Mart 2019 / 11:48

  Merhaba
  Ben 29/09/2018 tarihinde fransaya giriş yaptım evlilik yoluyla. Herşey tamam ofıı görüşmem. Benim vizem 1 senelik ve pasaportuma ofı den bir kagıt yapıştırıldı kart sejour yerine geçen. Benim sorum şu türkiyeye gitmem de bi sorun yok diyorlar yanlız dönüşte sorun olacagını söylüyorlar. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Eva
   20 Mart 2019 / 13:58

   Merhaba Gülbahar,
   Önünde başka evrak işleri var ama çok sevindim bütün bunların bitmiş olmasına. OFII’nin verdiği vignette oluyor. Vignette ile Fransa’dan çıkıp geri girebilirsin. Schengen zonunda bulunan bütün ülkelere gidebilirsin. Türkiye’ye de pasaportunla giriş yapıp yine pasaportunla çıkabilirsin. Ben geçen sena mayıs ayında 3 haftalık bir tatil için Türkiye’ye gidip geldim. Artık OFII’nin verdiği vignette tanınıyor. Bu konuda yine de resmi bir yerle görüşmek istersen bağlı olduğun Türk konsolosluğu ile görüşebilirsin. (Sana bilgiyi veren, sorunun nerede olduğunu düşünüyor bilemiyorum ancak vignette zaten Fransa’da legal olarak yaşama hakkın oluyor. Yani Fransa’ya girişte de Türkiye’den çıkışta da bir sorun olmaz – vergi borcu veya ülkeden çıkış yasağı gibi bir karar olmadıkça)
   Gidiş dönüş ve sonrası için en önemli olan nokta; vignettein değil sana verilen vize tarihinin geçerli olması. Yani pasaportundaki 1 yıllık vizenin bitimi ile OFII vignettei de geçerliliğini yitiriyor. Vize bitmeden 2 ay önce prefecture üzerinden uzatma işlemlerini başlatmış olman gerekiyor. Türkiye’ye gidiş gelişini bundan önce yaparsan zaten hiç sorun olmayacaktır.
   Güzel bir haber vereyim. Fransa’da oturma iznin olması dolayısıyla yani o vignette ile Türkiye çıkışlarında yurt dışı çıkış harç pulu ödemesi de yapmıyorsun. *Yasaların herhangi bir gün değişebileceğini de hatırlatmalıyım tabii ki.
   Sevgiler,

   • Gülbahar
    20 Mart 2019 / 21:08

    Ya çok teşekkür ederim bilginiz için. Konsolosluğu aradık onların söylediği gidebilir ama geri gelmesine karışmıyoruz diyorlar. Net bilgi vermiyorlar artık şansımıza 😩

    • Eva
     23 Mart 2019 / 14:49

     Merhaba Gülbahar,
     Açıkçası bu tutumlarına şaşırdım. Sakıncası yoksa bağlı olduğun bölgeyi yazar mısın? Şu şu şartları sağladığınız sürece giriş hakkınız olması lazım demelerini beklerdim en azından. Konsolosluğun söylemek istediği şey şu “biz Fransa adına konuşamayız”. Tamam, sorumluluk almak istememişler. Ama cevabımda vermiş olduğum onca bilgiye rağmen senin de hala umutsuz olmana daha da çok şaşırdığımı söyleyebilirim. Elimizde bilgi kırıntısı bile olsa bunlardan yola çıkarak resmi yerlerden daha da detaylı bilgi öğrenebiliriz. Fransa sana oturma izni vermiş sen hala şansımıza diyorsun. Lütfen moralini boş yere düşürme. Daha uğraşacak onlarca evrak işin olacak biliyorsun.
     Yazdığımı tekrarlayacağım illegal bir durumun yoksa o vignette ile Schengen zonundaki her ülkeye giriş çıkış yapabilirsin. Bak sadece Fransa da değil, Schengen diyorum.
     Sevgiler,

 13. 19 Mayıs 2019 / 18:01

  Meraba ben evlilik yoluyla Fransa’ya geldim 1.03.2019 ayında kaydımı buraya aldırdım ehliyetimi çevittirdim ama ofiden hala cevap vermediler kaç ay oldu ben aradığımda sizin gibi birsürü insan var beklemeniz lazım diyor bu arada Türkiye ye gitmem lazım düğün hazırlığı yapmam lazım eşim Fransa’da randevu ben türkiye de iken gelirse o randevu tarihini değiştirme şansımız veya gidemezsek o randevuya bir sıkıntı olurmu ama kaydımı ehliyetimi yaptırdım internetten de 250 euroya bişey yatırdım internetten oluyormuş artık geldiğimde evraklarımı ofiye yollamıştım oda bize internetten oluyor dedi onu hallettik ama hala randevuya çağırmadılar Türkiye ye gitmem lazım bana lütfen cevap verin

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 20:39

   Merhaba Şaban,
   Evliliğini tebrik ederim. Geldikten sonra ilk yapman gereken şeyi, OFII başvurusu işini yapmışsın bu en mühimiydi. Hangi bölgedesin bilmiyorum ama maalesef Nantes tarafında bir arkadaşım da aylarca beklemişti.
   Sen direkt (hala almadıysan) OFII yazılarımda bahsettiğim evrakının onlar tarafından alınmış olduğuna dair mektubu talep etmelisin. İlk fırsatta OFII’ye gidip bunu talep et. Bu kağıt senin başvuru yapmış olduğunu ve beklediğini gösterir yani oturumunla ilgili bir problem yaşamanı engeller.
   Randevuya gidemezsen bu seni zor bir duruma sokar. Yani bin türlü dert anlatman gerekebilir. O yüzden yine OFII’ye bizzat git ve orada durumunu anlat, Türkiye’de olmak zorundayım deyip geçerli bir sebep sunabilirsin mesela. Sıralamaya göre yaklaşık bir zaman dilimi öğrenmek istiyorum diye belirt. Israrcı ama kibar olmak önemli aman dikkat. En kötü gidemezsen de dediğim gibi dert anlatıp yeniden randevu almaya çalışmak zorunda kalırsın. Ama bir seçenek daha var. O da randevu tarihini öğrenir öğrenmez biletini alıp o randevu için gelmek. Maddi durumun nasıl bilmiyorum ama burada işleri kurallara çok bağlı yürüttükleri için ve ben de pek işleri sonradan oldurmayı tercih etmediğimden geliş gidiş yapardım sanırım. Belki de düğününden bile sonraya çıkar randevu tarihi. Kim bilir.
   İlk bahsettiğim kadığı mutlaka almalısın o gerçekten kurtarıcın olacak. Bu arada vizenin süresi içinde de gidiş geliş yapabiliyorsun Türkiye’ye.
   Sevgiler,

 14. MUSTAFA
  30 Mayıs 2019 / 10:37

  Merhaba Eva;
  Ehliyet için nereye başvurmamız gerekiyor. TR de aldığım ehliyeti oraya girişimden 2 ay içinde onaylatmam gerekiyormuş… Teşekkürler

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 21:59

   Merhaba Mustafa,
   Türkiye’de yeni ehliyetlere geçildiğinden bu yana Fransa’ya giriş yaptıktan sonra 1 yıla kadar geçerli. Bu süre içinde Fransız ehliyeti ile değişim yapmak için başvuru hakkın var. Yani 2 ay değil. Değişiklik yaparsan oturduğun adresle bağlı bulunduğun prefecture üzerinden başvuruyu az bir rakam ödeyerek yapıyorsun. Sonrası ise bekleme, uzuyor da uzuyor. Onayı direkt vermiyorlar. Bu konuyu ilk fırsatta yazmak istiyorum bu arada. Ha yok değişiklik yapmazsan, 1 yıl boyunca geçerli oluyor ama bu süre sonunda hem geçerliliğini yitiriyor hem de Fransız ehliyetine başvuru yapmak istersen sıfırdan başlamak zorunda kalıyorsun. Yani derslere katılmak, sınav vermek, çıraklık yılları falan ve tabii çok da yüklü ücret ödemek zorunda kalıyorsun.
   İlk işin bu olmasın ama OFII’ye başvuru evrakını gönderdikten sonraki ilk işin bu olabilir.
   Sevgiler,

   • Mustafa
    30 Mayıs 2019 / 22:07

    Teşekkürler. Anladım tamamdir

 15. MUSTAFA
  30 Mayıs 2019 / 10:50

  Merhaba yine ben. OFII den randevu almak için doldurulacak formda ikamet adresi belirtmemiz gerekiyor. Lakin eşim 7 temmuz 2019 da gidecek ve ev tutmak için başvurulara başlıyacak. ben ise 15/20 gün sonra fransaya gideceğim.
  Fransaya gittiğimde evimizi henüz tutmamış olursak o başvuruyu yapamayız değilmi? Kayınvalidemin yada Kaynımın ev adresi olurmu? Yoksa kesinlikle bize ait bir evmi olmalı?

  Teşekkürler

  • Eva
   30 Mayıs 2019 / 22:09

   Yeniden merhaba Mustafa,
   Fransa’ya uzun dönemli vizen ile ilk girişin mi olacak bu? Yoksa kısa dönemli bir vize ile mi gidiyorsun? Uzun dönemli ile giriyorsan bu Fransa’ya yerleşmek için gittiğin tarih olacak bunu sorulan yerlerde kullanacaksın ve mesela ehliyet için de 1 yıl böylece başlamış olacak. Kısa dönemliyse sorun yok demektir.
   Adres şu sebeple önemli sürekli bahsettiğim gibi Fransa demek kağıt işi demek. Ve bu kağıt işleri sürekli normal posta yoluyla yürütülüyor. Yani sana ulaşılabilecek bir adres olması öncelikli olarak çok önemli. Yoksa randevu mektubu gelir günler haftalar geçer bihaber kalırsın.
   Vize başvurusu yaparken hangi adresi vereceksiniz bilmiyorum ama onu verebilirsin veya gittiğinde gerçekten nerede kalacaksan onu. Başka bir seçenek de dediğin gibi akrabanın ev adresi. Ama sakın kullanmayacağın ya da haberdar edilmeyeceğin bir adres olmasın.
   Esas adresinize geçince hop ilk iş OFII’ye bildirmek olursa yine gelecek davet mektubunu sağlama almış olursun.
   Bayağı bastırdım galiba ama durum böyle.
   Sevgiler,

 16. Mustafa
  30 Mayıs 2019 / 22:13

  Daha once 6 aylik vize ile seyehat ettim. Bu kez uzun süreli vize alip fransaya yerlecegiz. Sanirsam dedigin gbi ilk asamada akrabamin adresini veririm. Eger evi tutar isek onun adresine gecerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Looking for Something?