Ana sayfa » Vize Yoluyla Fransa » OFII Soruları Hakkında

OFII Soruları Hakkında

OFII Soruları

– Tahmini okuma süresi 7 dakikadır.

– Yazıya başlamadan yazıyı okurken hafiften arkada çalsın diyenleriniz için:

Open in Spotify

Burada OFII’ye keyifle hoplaya zıplaya gidin demiyorum elbette. Ama can sıkmak yerine, ziyaretinizi kendinizi tanıtma ve yetkili kişilerin ülke ile ilgili bilgilendirme yaptığı, dil seviyenizin ölçüldüğü ve buna göre gerekliyse bir dil kursuna yönlendirileceğiniz bir randevu olarak görmelisiniz. Meraktaysanız, şuradan benim OFII görüşme detaylarıma tanıklık edebilirsiniz. Bu yazımı, OFII görüşmesinde benim karşılaşmış olduğum sorulara dair bilgiler vermek için hazırladım. Burada bire bir sorular bulunmuyor. Zaten bu şekilde bir paylaşım yapmak yasal olmaz. Size de yapmamanızı tavsiye ederim. OFII soruları, sadece benim gibi göçmen olan arkadaşlara fikir verme amaçlıdır. Yine akılda tutmanız gereken gerçek: yapılan görüşmenin, yöneltilen soruların Fransızca dil seviyesini ölçmekten başka bir amacı olmadığıdır. Kimse kimseyi yargılamak için bu görüşmeyi yapmıyor. Buna, sizin de OFII bürosuna yargılarınızdan arınmış olarak gitmeniz gerekliliği dahil. Siz kurallara uyduğunuz sürece görüşme tıkır tıkır geçip bitiyor.

Yazılı sınavda süre veriliyor. Sözlü yapılan sınav ise karşılıklı sohbet şeklinde süre tutmadan ilerliyor. Görsel

Bir kelime Fransızca bilmiyor olabilirsiniz. Hatta latin alfabesini bile bilmiyor olabilirsiniz. Belki okuma – yazmanız yoktur, yazımı bir arkadaşınıza okutuyorsunuzdur. Bu durumların hiç biri sizin uzun dönemli Fransa vizenizi etkilemez. Burada bütün olay şudur: Fransızca dil bilgisi A1 seviyenin altındaysa, göçmen kişinin ihtiyacına göre 50, 100 veya 200 saatlik bir dil kursuna yönlendirilmesi. Ve daha da genel fotoğrafa bakarsanız, ana amaç Fransız sosyal hayatına katılacak, alış – veriş yapacak, çalışacak kadar gibi gibi… dil bilmeniz ve göçmen olarak yerleşmiş olduğunuz ülkeye, Fransa’ya uyum sağlayabilmenizdir.

Benim karşılaşmış olduğum soruları aşağıda kabaca paylaşıyorum: Yazılıda 8 soru vardı, 20 dakika süre verildi.

1 – Bir kroki ile yanda kısa bir mesaj yer alıyor.
Bu bilgiler doğrultusunda alıcı/gönderen kim,
Belirtilen mekanın kroki üzerinde işaretlenmesi ve gidiş yolu çizme,
Açık veya kapalı olduğu saat/gün ile ilgili bilgi.

2 – Çeşitli logolar ve isimleri eşleştirme;
Çıkış, hastane, eczane, sigara içilmez vb.

3 – Bir cümle yazıyor, aynısını bire bir alt satıra yazmanız isteniyor (sanırım burada latin alfabesine yatkınlığınızı ölçmüş oluyorlar)

4 – Bir parti afişi verilmiş, bununla ilgili de alt kısımda bilgiler yazıyor. Ve doğru yanlış olarak işaretleme kutucukları var.
Mesela dress code var. Vrai (doğru) Faux (yanlış)
Şortla gelinir.
Salı akşamı 20:00’de… gibi

5 – Fatura veya benzeri bir evrak örneği. Evraka dair sorular.
Firma ismi nedir,
Müşteri kimdir,
Ne kadar ödeme yapılacak… gibi

6 – Herhangi bir resmi kuruma kayıt için verilen örnek evrakta yer alan boşlukları doldurma.
Ad Soyad bilgisi,
Doğum günü,
Telefon numarası,
Adres bilgisi,
Doğum yeri… gibi

7 – Bir durum hakkında bilgi veriliyor. Bu bilgiler doğrultusunda kısa not yazma.
Doktor randevusu var fakat gidemeyeceğinizi belirtme gibi

8 – Bir durum hakkında bilgi veriliyor. Bu bilgiler doğrultusunda kısa not yazma.
Çocuğunuza eve geç gideceğinizi belirtme gibi

Heh şimdi merak ettiğiniz OFII soruları hakkındaki bilgileri okudunuz, kafanız daha mı çok karıştı? Eğer öyleyse yok artık diyeceğim. Evet, bunu hak ettiniz! Bu durumda yazımın başına dönüp baştan bir kez daha okumalı ve verdiğim ödevi tamamen yapmalısınız. 🙂 Eğer hiç Fransızca bilmiyorsanız, bir yerlerden başlayabilirsiniz, mesela; adınızın soyadınızın sorulması ve cevaplanması veya telefon numaranızı söylemek gibi
basit ve temel bilgilerden. Ki telefon numarası aslında zor, ama sizinki sabit bir numara olduğundan ve alışkın olmanızın size sonradan çok fayda sağlayacağından iyi olabilir. Ancak bir randevuya gidemeyeceğimi nasıl bildiririm gibi hop diye ortadan girerseniz bunun faydadan ziyade zarar getireceğini hatırlayın derim. Yani orada normalde cevaplayamayacağınız sorulara cevap verip belki de ihtiyacınız olan dil kursuna katılma fırsatını tepmiş olacaksınız. Aman dikkat! Zaten bilmiyorsanız, eğitim alarak bunları alışkanlık haline getirmek çok daha keyifli olur. Ah bir de tabii ki gün gelir belki OFII soruları, şekli, gidişatı değişir, hatta sistem bütün olarak da değişebilir…

Kırmızı ceketli bir kadın, elinde beyaz bir kağıtla, tuvalette ayna karşısında kendi kendisi ile alıştırma yapıyor.
Ödevi yapmayı unutmayın.

Biraz da etkili ile sohbet eder şekilde yaptığımız sözlü sınavdan bahsedelim.
Ad Soyad,
Doğum tarihi,
Doğum yeri,
Adresiniz,
Fransa’ya giriş yaptığınız tarih
Eviniz kira mı, size mi ait?
Evi tarif eder misiniz?
3 odalı, büyük salon, açık mutfak kapalı mutfak vb…
Mesleğiniz nedir?
Çalışıyor musunuz?
Ve diğer sorular…

Burada önemli olan nokta Fransızca dışında bir dil kullanmamanız gerektiği. Yani İngilizce biliyorum ve soruyu da anladım bari İngilizce ile veya başka bir dille cevap vereyim derseniz doğal olarak hoş karşılanmayacaktır. Biliyorsanız cevaplayın, bilmiyorsanız geçin. Bir de normalde görüşmeye yalnız giriyorsunuz, ben eşimle gitmiştim. Yetkilinin ofisine girerken izin istedik ve sevdiceğimin hiç bir şekilde müdahale etmemesi koşuluyla onun da benim yanımda gelmesine izin verdi. Kaş – göz yapmak da müdahale kapsamına girer unutmayın. OFII görüşmenizde adres bilgisine kadar anlayıp cevaplama yapabiliyorsanız zaten dinleme ve konuşma kısmında başlangıcı yapmışsınız demektir. Fazlasını anlıyorsanız muhtemelen çok daha iyi bir durumdasınız. Yineleyeceğim, yazılı veya sözlü bunların hiç birini anlamıyorsanız bile bu sadece Fransızca öğrenmeye ihtiyacınız olduğunu gösterir ve siz olumsuz bir davranış sergilemedikçe, kimse size karşı olumsuz bir aksiyon almaz. Hiç anlaşamayacak durumda bile olsanız evrakınız tam olarak yanınızda olsun, onlar sizi yönlendireceklerdir. Bu arada eksik evrak veya başka bir durum varsa ve bunu anlayamadıysanız etraftaki birinden yardım isteyin, yardımcı olacak kimse yoksa size bunu yazmalarını, en kötü yazdırmalarını isteyen. Çıkarın telefonunuzu veya kalemi kağıdı üşenmeyin not alın ki sonradan bilen birine sorabilesiniz.

Dilerim sorunsuz bir OFII görüşmesi geçirirsiniz ve OFII soruları hakkındaki yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Fransa hakkındaki diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. Eğer çoktan OFII görüşmesi yaptıysanız yorumlarda fikrinizi paylaşabilirsiniz.

Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Looking for Something?