Ülke Değiştirirken Ev ve Eşya Taşıma

Uzun dönemli vize sürecimde çözmem gereken büyük bir problem taşınma oldu. Tam olarak kişisel eşya taşıma, evi boşaltma ve eşyaları kalacağım yeni eve nakliye etmeden bahsediyorum. Eşyaların vize ile hiçbir ilgisi bulunmadığından bu süreçte akla en son gelen noktalardan biri oluyor. Ne yazık ki haksızlık ama öyle.

– Tahmini okuma süresi 7 dakikadır.

– Yazıya başlamadan yazıyı okurken hafiften arkada çalsın diyenleriniz için:

Open in Spotify

*Yazar Notu: Sizlerden gelen birçok mesaj oldu. Biliyorum ki bu süreçte kafa karışıklığı çok. Ben süreci yazmaya devam edeceğim. Evlilik Yoluyla Fransa postu önce 2 bölümden oluşacaktı ancak oldukça çeşitli noktalar olup ben de yazmadan duramayınca bölüm sayısı ikiden fazla olma yolunda ilerledi. Sürecin devamı için İstanbul’dan ayrılmadan önceden başlayarak neler yaptığım sıralamasını yazarken ev taşıma, eşya taşıma, ayıklama ve dağıtma konusunun daha çok hazırlık gerektirmesi dolayısıyla önden yayına almaya karar verdim. Ara uzun oldu farkındayım. Fakat bu boşlukta, danışman olarak değil, tecrübe etmiş birisi olarak elimden geldiğince soru işaretlerinize yorum, e-posta , instagram ve twitter yoluyla ışık tutmaya çalıştım. Artık kişisel eşya taşıma yazıma başlayabilirim.

Uzun çift şeritli bir karayolu.

Vize derdi yerine yalnızca taşınma işi olsaydı daha mı kolay gelirdi, sanmıyorum ama moraller hep yüksek tutulmalı, daha tepecek çok yolumuz var. Fotoğraf: Sebastien Gabriel, Unsplash

İki sokak mesafede bile ev taşımış, tonlarca kıyafeti, aksesuarı, ıvır zıvırı, kitabı olan ben, eşya taşıma işinin uzağa da yakına da olsa ne büyük dert olduğunu çok iyi biliyorum. Yalnız yaşıyor olsam da ev taşıma konusunda yalnız kalmamak en büyük şansım oldu her defasında. Aileden biri veya bir arkadaş, illa ki toplayıp yerleştirmesine gerek yok, moral olarak bile yanınızda olup kararlarınıza destek vermesi, kararsızlığınızda sizi yönlendirebilmesi her zaman en iyi hafifleticidir. Benim en büyük yoldaşım ablam, sırf ev taşıyacağım diye 1000 kilometre mesafeden bile olsa gelmiştir. Son seferimde ise kendisinin meşguliyeti başından aşkın olduğu için annem ve arkadaşlarım destek verdiler, canlarım benim.

Darma duman bir oda manzarası aklınızı başınızdan almasın.

Eşyalarımın fazlalığı ve düzensizliği başta gözümü çok korkutmuştu, ancak sonra canların da yardımıyla üstesinden gelebildim. Fotoğraf: Kaynak

Ülke değiştirieceksiniz. Elinizde ne var ne yok tamamını yanınızda götürmeniz pek de mantıklı bir karar olmayabilir. Elbette bütçenize ve yaşayacağınız bölgeye göre Türkiye’deki gibi 3+1 evler bulup yaşama şansınız olabilir. Ancak genele baktığımızda Fransa’da alışılagelmiş evler T2 olarak anılan 1+1 veya T1 (mutfağı ayrı olan) ve stüdyo (mutfağı aynı alanda olan) oluyor. *Türkiye’de evleri (oda sayısı + salon) olarak niteliyoruz, mesela 2+1. Fransa’da o iki rakamın toplamı alınarak başına type anlamına gelen T harfi ekleniyor, ilanlarda T3 olarak görüyorsunuz, kimi yerlerde F3 (F fonction anlamında) veya 3 oda anlamına gelen “trois pièces” açıklamalarına rastlarsanız bu da aynı anlama geliyor. Bu durumu düşünürsek yanınıza sadece gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri almak akıllıca bir seçim olacaktır. Mevcutta kurulu evim olduğu için öncelikle büyük bir ayıklama işine giriştim. Büyüklü küçüklü tonlarca kıyafet, kitaplık ve kanepe gibi büyük mobilyalar, beyaz eşya, kitap ne varsa; kesinlikle yanıma alacaklarım, yanıma almayı istediklerim ve onlarsız da yaşayabileceklerim olarak 3 gruba ayırdım. İlk guruba ağır bir malzeme eklememeye özen gösterdim. Çünkü taşıma anlamında en makul çözüm kara yolu gibi görünürken görüştüğüm nakliye şirketlerinden öğrendim ki uluslararası taşımacılık olduğundan o noktada da ciddi bir evrak ve izin işinin kucağında bulacağım kendimi. Gideceğiniz şehrin belediyesinden izin almak, eşyaların şahsi eşyanız olduğuna dair yazılar yazmak vb.

Uluslararası eşya taşıma için hazırlanacak çok evrak var.

Eşyaların ayrıştırılması ve düzenlenmesi için resmen mesai harcanıyor. Fotoğraf: Marvin Meyer, Unsplash

Yine de niyet edenleriniz varsa kişisel eşyalarınızı taşıtma için internet taramanızı “(Uluslararası) Zati Eşya Taşımacılığı, uluslararası eşya taşıma” anahtar kelimeleri ile yaparsanız birçok firmaya ulaşacaksınız. Kara, deniz veya havayolu hangisini isterseniz bütçenize göre var. Eşyanız bir aracı, konteynırı doldurmuyor mu? Paylaşımlı ve korumalı şekilde de taşıma yapıyorlar. Ben çalışma hayatımda bolca sevkiyat işi ile uğraşmışlığım dolayısıyla alışık olduğum “ablacım” tonlamaları ve jargonla karşılaştığımda şaşırmadım, huysuzu da sevimlisi de denk geldi eksik olmasınlar. Sizden istenecek olan, adresler arası net mesafeyi kolayca hesaplayıp verirken, evde öylece bakıştığınız yatak odası veya çatal bıçak takımınızın kaç kilo olduğu, hacminin ne kadar olduğunu, paletlemenin nasıl yapılacağı gibi cevapsız bırakacağınız sorular da gelecek. Bu konuda keşif yaptırabileceğiniz ve güvenebileceğiniz bir yerler bulma işini hallederseniz gerisini tecrübeli firma ile rahatça çözebilirsiniz. Bunun için Armut birçok nakliyeciye ve onlara dair yorumlara ulaşabileceğiniz güzel bir platform. “Kesinlikle yanıma alacaklarım” grubunuz az ve hafif bir yüke sahipse, benim yaptığım gibi bindiğiniz uçakla taşımayı da tercih edebilirsiniz.

Bu şekilde taşıtma yapamıyorsunuz, belli bir düzenle eşyalar taşınıyor.

Avrupa’daki yönetmelikler gereği eşyalarınızı bu şekilde nakliye ettirmeniz mümkün değil. Bütünü belirlenmiş standartlara göre sarılıp sarmalanarak yolculuğa hazır hale getiriliyor. Fotoğraf: Théo Dorp, Unsplash

Eşya Ayrımını Nasıl Yaptım

İlk kategori; kesinlikle yanıma alacaklarım. Bu grubu taşınacağınız yerdeki şartlarınıza göre belirlemek gerekli. Sormanız gereken minimum sorular var. Bu sorulara cevaplar verirken kafanızda götüreceğiniz eşya için en azından eleme sürecini başlatmış olacaksınız.

 • Hazırda bir evim/odam olacak m?
 • Olacaksa büyüklüğü ne kadar, yanıma alacağım eşyalara yeterli olur mu?
 • Ev eşyalı mı?
 • Taşındığım zaman mevsim şartları nasıl olacak? Ona göre kıyafet ve aksesuar seçimi yapmak önemli.
 • Elektrik ve su açık mı? Hızlıca kıyafet yıkayamama gibi bir durumunuz olacaksa ona göre karar verilebilir.
 • Türkiye’de sonradan almak üzere eşyaları bekletebileceğim bir yer var mı? Taşınmak en sade haliyle güzel! Fakat hiç vazgeçemeyeceğiniz ama acil lazım olmayacak eşyalar da çıkabilir pekala benim için kitaplar bu şekildeydi. Ebeveyn veya bir arkadaş evi uzun süreli emanet için uygun bir seçenek olabilir. Daha sonraki ziyaretlerinizde, planlayarak bıraktığınız yerden teslim alıp evinize götürebilirsiniz. Veya yanınıza ziyarete gelecek kişilerden kısım kısım isteyebilirsiniz.

Çok uzun süredir kullanılan, artık ayrılma vaktinin geldiği giysileriniz, eşyalarınız olabilir, ipad veya saç maşası gibi. Bunları da gittiğiniz yerde zamanla yenileyebileceğiniz eşyalar listesine alarak eleyebilirsiniz. Bu arada uzun süredir elinizi sürmediğiniz makyaj malzemesi, bakım ürünü mü var, bunlara hiç el atmayın. Bu zamana kadar yüzüne bakmadığınız bu eşyaları başka bir ülkede de ellemeyeceksiniz bilakis yerine yenileri gelecek. Kişisel kullanım ürünü olduğundan birilerine de verilmez, bu artık özgürlüklerine kavuşturmanın zamanı geldi anlamına geliyor. Ayıklama işlemi ile ilk kategoriyi oluştururken aynı zamanda son kategori olan onlarsız da yaşayabileceklerim listenizi de oluşturmaya başladınız.

Bunlarla nasıl başa çıkılır, eşya dağıtımı nasıl yapılır, havayolu ile bolca eşyayı nasıl taşırsınız konularından da Ülke Değiştirirken Ev ve Eşya Taşıma Devam yazımda bahsediyorum.

Sevgiler,

Comments

 1. Esra
  4 Ağustos 2018 / 15:40

  Tam da şu aşamadayım. Heyecanla bekliyorum! Ekime kadar koca evimi boşaltıp 2 bavula sığacak hale gelebilecek miyim çok endişeleniyorum 😔
  Eşyaları muhtemelen yok pahasına satacağım. Satılamayacakları da dağıtıp atacağım. Kendime şans diliyorum. Umarım çok kalmamışımdır 😊

  • Eva
   4 Ağustos 2018 / 16:44

   Merhaba Esra,
   Heyecanlı işler! İlla ki 2 bavulla sınırlıysan geldiğinde burada bulabileceğin hemen hemen her şeye güle güle de, hiç düşünme. Kafa yordukça daha çok yorasın geliyor. Sonunda olan zamanına oluyor. Ancak az daha fazlasını getirme şansın varsa, yanında taşımak istemiyorsan PTT kargo ile de uygun fiyata gönderme şansın oluyor. Bununla ilgili ikinci yazıya bir kısım ekleme yapıyorum.
   Evet eşyalar çoğunlukla yok pahasına gidiyor, ama bahsettiğim gibi çöpe atmak özellikle büyük eşyalarda çok mantıklı olmadığından alıcısını buldukça gönder gitsin. Bu şekilde en azından taşıyıp bir yerlere götürme işinden bile kurtulmuş olursun.
   Bol sabır ve kolaylıklar dilerim,
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Looking for Something?